Na smrt se nemůžete připravit, říká hlavní kaplan Armády ČR o padlých českých vojácích

Tři čeští vojáci už se ze zahraniční mise domů nikdy nevrátí. V neděli zemřeli následkem sebevražedného útoku atentátníka v Afghánistánu. „I když o možnosti smrti na etických seminářích mluvíme, každý má v podvědomí, že jeho se to netýká. Nedá se na to připravit,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou plukovník Jaroslav Knichal, hlavní kaplan Armády ČR.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Říká se, že voják se smrtí musí počítat. Na smrt se ale nikdo stoprocentně připravit nemůže, zdůrazňuje vojenský kaplan. Zpráva o smrti českých vojáků tak zasáhla nejen kolegy a kamarády padlých mužů, ale téměř celou společnost. 

Ne všichni však po padlých vojácích truchlí. Například na internetu se v posledních dnech opět rozvířila debata o smyslu zahraničních misí. A nechybí ani názory, které vojáky na zahraničních misích označují za žoldáky. „Mrzí mě to,“ neskrývá Jaroslav Knichal.

„Vojáků si nesmírně vážím a jsem překvapen, jak se dokážou vyburcovat a kvalitně řešit krizové situace v zahrančiních misích. Odezvy koaličních partnerů jsou toho zářným příkladem,“ připomíná třeba účast českých vojáků na misích v Mali a Afghánistánu. 

On sám už má za sebou čtyři zahraniční mise. „Nejdůležitější na nich pro mě bylo znovu si uvědomit, co je v mém životě skutečně důležité,“ přiznává kaplan. „Ve vojenském prostředí, na zahraniční misi přehodnocujete lidský život. Přehodnocujete, co je důležité, a daleko více si uvědomujete, v jakém prostředí vlastně žijeme.“

V neděli následkem sebevražedného útoku atentátníka v Afghánistánu zemřeli tři čeští vojáci. Asi osmnáctiletý atentátník zaútočil na pěší patrolu v blízkosti základy Bagrám u Kábulu. Ostatky vojáků zpět do České republiky přiveze podle současných předpokladů vojenský speciál ve středu v 16.15.

Na zahraniční misi v Afghánistánu zahynulo od roku 2007 celkem 13 českých vojáků. Naposledy se tak stalo v roce 2014, kdy opět sebevražedný atentátník usmrtil pět vojáků. 

Lucie Výborná, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme