Armáda obnovila soutěž o nejlepšího psovoda. Soutěžící se brodili řekou a šli do akce i s vrtulníkem

Armáda ČR po deseti letech obnovila soutěž o nejlepšího psovoda a psa. Vítězem historicky 34. ročníku se stal rotný Pavel Petr se svým belgickým ovčákem Messim. O prvenství se ucházelo se celkem patnáct účastníků kromě armády také z řad Vojenské policie, Vězeňské služby a Celní správy. Poháry vítězům předal náčelník Generálního štábu armádní generál Aleš Opata.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psovodi soutěžili celkem v šesti kategoriích – nejlepší střelec, pachové práce, všeobecný výcvik, vševojsková příprava, obrana a strážní služba a o cenu štábního praporčíka i. M. Tomáše Procházky. Ten zahynul loni v říjnu na misi po útoku koaličního afghánského vojáka.

Kategorie byly zvoleny podle toho, jaké úkoly armádní psovodi a jejich psi ve službě plní. Soutěžící tak museli např. zadržet střílející osobu, zadržet narušitele za asistence vrtulníku ve visu nebo se společně brodit přes řeku.

Rotný Petr z táborské vojenské policie a jeho čtyřletý belgický ovčák Messi opanovali jednak celkové pořadí a jednak pořadí ve čtyřech kategoriích.

Soutěž o nejlepšího psovoda a psa Armáda ČR obnovila po deseti letech. „Uspořádat takovou akci je i při počtu 15 psů nesmírně logisticky náročné. Právě z toho důvodu jsme využili prostory vojenského letiště Sedlec u Náměšti, které nám umožnilo ustájit takové množství psů a zároveň poskytlo adekvátní výcvikové prostory,“ popsal za organizátory major Pavel Říha.

Podle hlavního armádního veterináře Miroslava Vopršala desetiletá pauza v soutěži ukázala, že se kynologie od té doby posunula, ale že vztah mezi psem a psovodem zůstává neměnný.

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme