Česká armáda dostala prvních 65 terénních vozů Toyota Hilux. Nahradí UAZ a Land Rover

Armáda má k dispozici první desítky osobních terénních automobilů Toyota Hilux. Do užívání prvních útvarů bude část z nich po oficiálním převzetí předána v úterý. Ve čtvrtek to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Do roku 2024 by vojáci mohli dostat až 1200 těchto nových automobilů, ministerstvo obrany za ně zaplatí 1,07 miliardy korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo obrany ve čtvrtek uzavřelo smlouvu s českou firmou Glomex MS na dodávku až 1200 terénních vozidel Toyota Hilux

Armáda České republiky převzala 65 kusů vozidel Toyota Hilux | Zdroj: Armáda České republiky

Do armádních skladů již dorazilo 65 vozidel, vojáci je nyní musí zaevidovat a proškolit jejich příští uživatele. První z nich pak v úterý v areálu Centra zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově za účasti nejvyššího vedení ministerstva a armády předají 43. výsadkovému pluku v Chrudimi.

Nákup bojových vozidel pěchoty se zpozdí. Ministerstvo obrany využije vyčleněné finance jinde

Číst článek

Toyoty Hilux armádě dodá firma Glomex MS, rámcovou smlouvu s ní ministerstvo obrany uzavřelo loni v listopadu. O náhradu zastaralých UAZ 463 a Land Rover Defender se ministerstvo obrany snaží několik let.

Přeprava lidí i zásobování

Vozidla budou sloužit třeba k přepravě lidí či k zásobování, pohybovat by se měla výhradně mimo případné bojiště.

Ministerstvo obrany již dříve uvedlo, že armáda požaduje stroje ve stejné podobě, v jaké se vyrábějí pro civilní využití. Nebudou například pancéřované, vojáci ale chtějí třeba držáky na útočné pušky nebo khaki nátěr. Vejde se do nich pět osob.

Převzetí vozů do užívání armády umožnily úspěšné vojskové zkoušky, podle armádního webu je dostali za úkol specialisté ze 14. pluku logistické podpory. 

Toyoty testovali v noci i ve dne na silnicích i v terénu ve vojenských újezdech. Vojáci ověřovali třeba schopnost zátěže, spolehlivost motoru nebo posuzovali jízdní vlastnosti. Čtyři řidiči najezdili celkem téměř 5000 kilometrů. Součástí zkušebního týmu byli také technici či opraváři.

Terénní automobil české armády UAZ-469 | Foto: Michal Voska | Zdroj: Armáda ČR

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme