Armáda cvičně staví humanitární tábor ve vojenském prostoru Libavá

Armáda začala ráno cvičně stavět humanitární tábor. Oznámil to ministr obrany z hnutí ANO Martin Stropnický. Preventivní akce má prověřit schopnost armády čelit případné silnější migrační vlně. Tábor staví podle ministra Stropnického olomoučtí ženisté ve vojenském prostoru Libavá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský tábor u Haluzic už je v provozu | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

„Tábor musí být postaven do 72 hodin. Budou ho stavět ženisté z Olomouce ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Bude to humanitární tábor pro 450 lidí, který bude kompletně vybavený. Bude tam elektřina, sociální služby, bude se tam vařit, lékařská služba,“ uvedl ministr.

Humanitární základnu jsou vojáci schopni postavit během pěti dnů včetně výběru místa a dovozu materiálu. Samotná stavba trvá 48 hodin a potřeba k ní je 40 vojáků a 20 řidičů.

Armáda má k dispozici dva stanové tábory pro 450 lidí, v případě potřeby by tak byla schopna se postarat až o 900 uprchlíků. Ve stanech by mohli zůstat asi měsíc. Po tu dobu by jim vojáci zajišťovali jídlo, pití, místo pro hygienu a pro spánek. Měsíční provoz základny stojí bez platů vojáků pět milionů korun, řekl dnes náčelník generálního štábu Bečvář.

Armádní tábor nebude podle Stropnického doplňovat současnou kapacitu záchytných a dalších zařízení pro cizince, počty míst v nich jsou nyní dostatečné. Jak dlouho bude tábor v prostoru Libavá stát, není jasné.

Ministerstvo obrany dnes také oznámilo, že v případě eskalace migrační krize je armáda připravena nasadit až 5000 vojáků k ochraně českých hranic. Omezený počet vojáků je připravena vyslat také k řešení situace v záchytných táborech v okolí krizových míst.

Stropnický zmínil i již dříve avizované společné cvičení policie a armády. Mělo by se podle něho konat do konce září.

Česko odsouhlasení kvót kritizuje, bránit u soudu se však nyní nemíní

Číst článek

ČTK, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme