Metnar potvrdil nákup nových děl za 8,5 miliardy korun. ‚Důležitý krok v modernizaci,‘ míní ministr

Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52 miliardy korun s DPH, informoval v pondělí vládu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Ministr to uvedl na twitteru. Většinu děl zkompletuje v Česku holding Czechoslovak Group, který dodá podvozky Tatra a pancéřové kabiny.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělostřelecká houfnice CAESAR 8x8 francouzské firmy Nexter Systems

dělostřelecká houfnice CAESAR 8x8 francouzské firmy Nexter Systems | Foto: Nexter Systems

Smlouva s výrobcem by měla být uzavřena ještě do konce září, uvedl Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany. Cena zakázky je oproti původním předpokladům asi o 40 procent vyšší, důvodem je podle dřívějšího vyjádření ministerstva například inflace nebo zdražení surovin.

Obrana od společnosti Nexter zakoupí 52 samohybných houfnic CAESAR. Ve výzbroji české armády nahradí děla DANA, které neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají.

Ministerstvo původně chtělo smlouvu na nákup děl podepsat do konce loňského roku, termín byl kvůli jednáním o ceně a dalším náležitostem smlouvy posunut. Původní předpoklady hovořily o ceně asi šest miliard korun včetně DPH, tedy asi 105 milionů korun za jedno dělo.

Nexter nakonec letos předal ministerstvu nabídku, která byla o 60 procent vyšší. Důvody navýšení byly vysvětleny inflací, zvýšením cen surovin nebo přesunem výroby do Česka. Po několikaměsíčních vyjednáváních, při kterých se řešilo i zapojení domácího průmyslu nebo výrobce munice, byla cena snížena podle Sýkory asi o miliardu korun.

Účast českého průmyslu

Houfnice armáda do výzbroje zavede podle Sýkory v letech 2024 až 2026. Uvedl, že první čtyři děla budou kompletována ve Francii, zbývajících 48 pak českými podniky přímo v Česku. Těžké kolové podvozky a pancéřovou kabinu dodají firmy z holdingu CSG. Na něm bude i vlastní kompletace v Česku.

Metnar dále uvedl, že účast českého průmyslu na celkovém objemu dodávek byla pro ministerstvo zásadní. „A splněna bude v plném rozsahu ve výši 40 procent hodnoty zakázky. Pro stát a armádu to znamená vysokou míru bezpečnosti dodávek, pro domácí průmysl pak skvělé nové příležitosti,“ poznamenal.

Zájem dodat Česku 210 bojových vozidel pěchoty mají firmy BAE Systems, GDELS a Rheinmetall Landsysteme

Číst článek

Cenu podle Sýkory posoudil soudní znalec. „Je konečná a zahrnuje i náklady na nezbytné kontrolní a vojskové zkoušky, počáteční dodávky munice a souprav náhradních dílů, dodávku výcvikového trenažérového systému, výcvik specialistů a instruktorů Armády ČR nebo nadstandardní dvouletou záruku, stejně jako vedlejší náklady související se zaváděním každé nové techniky do výzbroje armády,“ uvedl.

Výjimka ze zákona

Francouzského výrobce ministerstvo oslovilo přímo a nevypisovalo výběrové řízení. Využilo výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek na nákup vojenského materiálu. Při výběru ministerstvo posuzovalo výrobky osmi možných dodavatelů, do finálního zvažování se dostalo také slovenské dělo Zuzana. Podle dřívějších informací byla francouzská nabídka levnější i technicky výhodnější.

V současnosti dosluhující dělostřelecká houfnice DANA slouží českým vojákům, bez zásadní modernizace či celkových oprav, déle než čtyři dekády. Armáda České republiky na svých webových stránkách uvádí, že nyní používaná děla kromě morální zastaralosti na současném bojišti značně pokulhávají i v ostatních směrech.

Inventura vládních slibů: budování těžké brigády, nestabilní rozpočet obrany i zmrazení platu hasičů

Číst článek

Blíže spojencům

Nová děla Caesar dokáží dostřelit na vzdálenost více než 40 kilometrů, oproti houfnici DANA se jedná o dvakrát větší vzdálenost - její dostřel je omezený délkou hlavně na přibližnou vzdálenost 20 kilometrů.

Dělo Caesar za jednu minutu také vystřelí více ran, má rychlejší palebný přepad, operuje s efektivnějším pohonem exploziv a je méně logisticky náročné na přepravu. Výhodou při pořízení francouzské houfnice bude rovněž použití munice ráže 155 mm, která je standardizovaná v rámci NATO.

Pořízení nových moderních děl NATO je důležitým krokem také proto, že je součástí závazku NATO do roku 2025 vybudovat moderní těžkou brigádu. S přezbrojením 7. mechanizované brigády na nová bojová vozidla pěchoty je totiž třeba myslet také na zajištění moderní techniky pro podpůrné jednotky - logistiky, chemiky a právě dělostřelce.

Přehled nejdražších očekávaných nákupů techniky pro Armádu České republiky

Kromě nových pořízení děl CAESAR, chystá Armáda nákupy v rámci modernizace mnoha oblastech svých schopností. V nejbližších letech armádu obohatí:

  • 210 nových bojových vozidel pěchoty. Nákup má vyjít přibližně na 52 miliard korun. S nabídkou na účast v tendru oslovilo ministerstvo obrany čtyři firmy. O zakázku se uchází švédská společnost BAE Systems se strojem CV90, německá firma Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx a španělská společnost GDELS s obrněncem ASCOD.  Letos v červnu byl firmám prodloužen termín pro podání závazných nabídek. Zakázku se tak nepodaří uzavřít do říjnových sněmovních voleb.
     
  • V listopadu roku 2019 byl definitivně schválený nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH (zhruba 17,6 miliardy s DPH).  ČR získá osm víceúčelových UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.
     
  • Ministerstvo obrany loni v září dále oznámilo, že chce koupit protiletadlový raketový systém SHORAD, a to přímo od izraelské vlády. Osloví ji s nabídkou přímého jednání. Zájem má o pořízení systému SPYDER od firmy Rafael s tím, že předpokládá cenu asi 10 miliard korun včetně DPH. Jednání o technických a smluvních podmínkách nebyla k letošnímu dubnu ukončená. Systém, který je určen pro obranu vzdušného prostoru, ve výzbroji nahradí přes 40 let starý protiletadlový komplet 2K12 KUB sovětské konstrukce a výroby.
     
  • Počátkem prosince 2019 byla podepsaná dlouho připravovaná smlouva na nákup mobilních 3D radiolokátorů MADR. Letos v červenci ministr Metnar oznámil, že izraelská firma Elta vyrobila první radiolokátor MADR pro českou armádu, který čeští vojáci dostanou ještě letos. Ministerstvo obrany z Izraele kupuje osm radiolokátorů MADR za 3,5 miliardy korun.
     

hyh, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme