Armáda dostane 107 transportérů Pandur za 14 miliard korun

Výzbroj české armády posílí celkem 107 kolových obrněných transportérů Pandur II od rakouské firmy Steyr. O nákupu vozidel dnes rozhodla vláda. Celý obchod přijde státní kasu na 14 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandur II 8x8 | Foto: Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug

Nejprve vypovězení smlouvy s vítězem tendru kvůli nedodržení podmínek, pak další vyjednávání a snížení objednávky na polovinu. Steyr neoficiálně uspěl na druhý pokus i proto, že hrozila arbitráž, které by rakouská zbrojovka případ předala.

"Na kontrakt armáda velmi dlouho čeká, protože tím, že se celá věc protáhla o několik let, tak se dostala do výrazných problémů z hlediska požadavků na plné operační schopnosti. V tomto smyslu jsem rád, že se nám podařilo nakonec dosáhnout narovnání smlouvy a že můžeme tento kontrakt realizovat," uvedl po jednání vlády premiér Mirek Topolánek.

Výroba a vývoj transportérů má přinést českým firmám zakázka za miliardy korun. "Pokud budou splněna ta předsevzetí, která jsou, to znamená offsety plus přímý podíl na výrobě u řady českých firem, tak zřejmě ani jako sociální demokracie bychom neměli nic proti tomu, aby vláda zakázku podepsala," řekl místopředseda sněmovního výboru pro obranu Antonín Seďa z opoziční ČSSD.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová zřejmě podepíše smlouvu už tento měsíc. První Pandury pak přijdou do Česka na podzim. "Předpokládáme použití jak na území České republiky v případě živelních katastrof nebo čehokoliv jiného, tak i s jeho nasazením do mezinárodních misí, a to podle potřeby již v roce 2009," dodal náměstek ministryně obrany Martin Barták.

K tématu si přečtěte také:
Vláda schválila testování transportérů Pandur
Vláda koupí 107 transportérů Pandur, pokud projdou zkouškami
Jednání o nákupu transportérů Pandur jdou do finále
Armáda chce snížit objednávku obrněných transportérů na 110 vozidel
Česko trvá na odstoupení od smlouvy o nákupu transportérů Pandur
Rakušané se pokoušejí zachránit prodej obrněných transportérů české armádě
Vláda vypověděla smlouvu na nákup transportérů
Nejasnosti kolem nákupu obrněných transportérů

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme