Armáda přepracovala požadavky na nákup nových vrtulníků. Ty původní označila Šlechtová za nesplnitelné

Armáda předložila ministerstvu obrany přepracované požadavky k plánovanému nákupu dvanácti víceúčelových vrtulníků. Úpravy materiálu si vyžádala ministryně obrany Karla Šlechtová za hnutí ANO.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský vrtulník UH-1Y americké firmy Bell (ilustrační foto) | Zdroj: Repro YouTube

Dosavadní vývoj mnohamiliardové zakázky označila ministryně za marketingový průzkum a původní požadavky armády za nesplnitelné.

Slovenská armáda mění ruské vrtulníky za americké Black Hawk. Zaplatí za ně přes pět miliard

Číst článek

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář konkrétní změny požadavků komentovat nechtěl. S kritikou ministryně ale nesouhlasí.

„My přeci nemůžeme koupit vrtulník, který naplňuje podmínky dnešního boje. My se musíme dívat na to, že vrtulník skutečně bude nasazen do operace za pět, za deset let. Takže odmítám tvrzení, že se jedná o science fiction, že si vojáci něco vymýšlí. Víme o tom, že takové vrtulníky dneska je možné koupit, pořídit a bude to otázka výběrového řízení,“ řekl Radiožurnálu Bečvář.

Ministerstvo obrany přijetí přepracovaných požadavků armády potvrdilo. O způsobu zadání tendru chce Šlechtová rozhodnout co nejdřív a plánuje přitom oslovit více států.

Loni dostala obrana nabídky od americké a italské vlády. Nové víceúčelové vrtulníky mají postupně nahradit ruské stroje, kterých má česká armáda na čtyři desítky.

Dalším velkým tendrem, který Šlechtová prověřuje, je zakázka na dodávku osmi radiolokátorů MADR z Izraele za 3,5 miliardy korun.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme