Armáda kvůli úsporám prochází největšími změnami za posledních osm let

Česká armáda letos prochází největšími změnami od roku 2005. Kvůli úspoře peněz se ruší dvě velitelství a do konce roku se sloučí několik posádek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální štáb Armády České republiky, Praha Dejvice | Foto: Eva Odstrčilová

Česko se stejně jako jiné státy NATO zavázalo k tomu, že bude dávat na obranu minimálně 2 procenta HDP. To jsme ale splnili naposledy v roce 2005, od té doby se výdaje na armádu pohybují lehce nad jedním procentem.

I proto se přesouvá Velitelství sil podpory ze Staré Boleslavi na Generální štáb v Praze a Velitelství společných sil v Olomouci nahradí dvě menší - také na Generálním štábu.

„Jako voják samozřejmě vnímám s nevelkou radostí, když musíme zavírat jakoukoli jednotku, snižovat počty vojáků, protože to z mého pohledu snižuje schopnost naší armády k obraně země a my musíme přijímat opatření, jak tento nedostatek kompenzovat,“ říká náčelník Generálního štábu Petr Pavel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úsporná opatření Armády ČR se zajímal reportér Petr Medek

Velitelství v Olomouci se ruší nejen kvůli úspoře peněz, ale také proto, že ve stále se zmenšující armádě už nemá význam. Primátor města Martin Novotný to ale považuje za špatné rozhodnutí.

„I v zahraničí je osvědčené, že pomáhá rozvoji země, když všechny instituce nejsou umístěny v jednom centru. Různé instituce na sebe nabalují doprovodné aktivity a eliminují rozdíl mezi centrem a periferií,“ domnívá se Novotný.

Výrazného rušení pracovních míst se ale v Olomouci bát nemusejí. Ve městě dál zůstane ženijní prapor a navíc se do uvolněné části kasáren přesune posádka z Lipníku Nad Bečvou.

Posádky se budou slučovat i jinde - do konce roku se ženisté z Rakovníka sloučí s kolegy v Bechyni. Vrtulníkové letectvo v Přerově se pak spojí s posádkou v Náměšti nad Oslavou. Armáda také plánuje větší využití Aktivních záloh.

„Cena, kterou nás stojí výcvik a příprava jednoho vojáka Aktivní zálohy v průběhu jednoho kalendářního roku, odpovídá přibližně 65 až 85 tisícům,“ vysvětluje Pavel.

Jeden voják v činné službě pak vyjde přibližně na půl milionu.

Početní stavy u pozemních sil by měly být naplněny z 85 procent. V případě potřeby se doplní právě Aktivními zálohami, při ohrožení státu také částečnou mobilizací.

Petr Medek, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme