Armáda loni ušetřila

Armáda loni neutratila rekordních 7 miliard korun ze svého ročního rozpočtu, tedy zhruba jeho jednu sedminu. Dalším překvapením je fakt, že to nijak neohrozilo její reformu. Představitelé resortu přitom často zdůrazňují, že větší škrty by znamenaly zhroucení ozbrojených sil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci nad mapou

vojáci nad mapou | Foto: Armáda ČR

Dobrou zprávou pro daňové poplatníky je také to, že neušetřili jen vojáci, ale i jiná ministerstva. Resort financí, který hlídá státní kasu, ale rozhodně nechce všechny nevyužité peníze vracet jednotlivým rozpočtovým kapitolám zpět.

Jeho mluvčí Marek Zeman říká: "Ke konci loňského roku bylo do rezervního fondu převedeno zhruba 29 miliard korun. My jsme s tak vysokou částkou nepočítali. Nejvíce prostředků převedlo ministerstvo obrany, dále ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo dopravy. Budou nastavena určitá omezení, aby jednotlivé resorty mohly část těchto prostředků čerpat, nikoli však celou částku."

Ministerstvo obrany je přesvědčeno, že by 7 miliard korun, které loni nevyužilo, mělo získat zpět. Jeho mluvčí Andrej Čírtek připomíná, že armáda už beztak udělala pro reformu veřejných financí maximum, když se musela smířit s tím, že v příštích třech letech dostane zhruba o 3 a půl miliardy méně.

Místopředseda rozpočtového výboru poslanecké sněmovny Michal Kraus si ovšem myslí, že ušetřené prostředky není bezpodmínečně nutné vojákům ani dalším resortům vracet.

Milan Kopp, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme