Armáda má informovat o výběrovém řízení na transportéry

Dnes se veřejnost dozví, jak probíhal tendr na dodavatele obrněných transportérů pro českou armádu. Ministr obrany Karel Kühnl Radiožurnálu řekl, že cena za dodávku více než 230 obrněnců není jediným kritériem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrněné transportéry M113 | Foto: FAS

"Tak jako v každé takovéto nabídce je samozřejmě důležitá komponenta cena, ale není to jediný rozhodovací mechanismus, splnění technických kritérií případně kvalita splnění technických kriterií ve vztahu k ceně a potom také podíl, který budou mít na tom kterém vozidle, české podniky."

Za výrazně nižší cenu nabízí transportéry rakouská firma Steyer. Její stroje Pandur by stát vyšly zhruba o pět miliard levněji než ty od konkurenčního finského výrobce Patria s vozy AMV.

Obě firmy vyčíslily podle požadavků ministerstva i náklady na takzvaný celý životní cyklus vozidel, tedy na jejich provoz po dobu přibližně 25 let. I tady jsou údajně Rakušané s nabídkou 7 miliard 500 milionů korun levnější. Finové měli vyčíslit náklady na servis, náhradní díly a podobně na dvojnásobek. Při posuzování obou nabídek nebude mít konečné slovo hodnotící komise, ale vláda. Ministerstvo obrany předpokládá, že by o definitivním vítězi mohla rozhodnout začátkem února příštího roku.

Milan Kopp, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme