Armáda má problém s ostrahou výcvikových prostorů

Zrušení vojenské základní služby s sebou přineslo závažný problém. Hrozilo, že od ledna nebude nikdo hlídat pět českých výcvikových prostorů. Armáda tam trénuje ostré střelby a náhodní kolemjdoucí proto mohou přijít k úrazu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

střelba | Foto: Armáda ČR

Profesionální vojáci ostrahu těchto újezdů o rozloze 130 tisíc hektarů zajišťovat nemohou. Podle armády mají cvičit a ne hlídat se samopalem. Ministerstvo obrany proto zadalo zakázku státnímu podniku Vojenské lesy a statky a ten najal civilní hlídače. Mluvčí ministerstva Andrej Čírtek říká: "Byla mu zadána z toho důvodu, že pokud má podnik přímo ve svém statutu napsáno, že má plnit určitý úkol, tak pokud je zakázka na tento úkol, tak je zadána přímo takovému podniku."

Jenomže vnikl problém - hlídači zatím nemají uniformy, na oblečení mají jen zkratku podniku Vojenské lesy a jeho logo. V armádním skladu je maskáčů nedostatek. Hlídači nemohou nikoho zadržet a nemohou zastavit ani vozidlo. Když přistihnou nepovolanou osobu, volají mobilním telefonem nebo vysílačkou Vojenskou policii.

Jan Šebek z Vojenských lesů a statků poznamenává: "Ty osoby, který vykonávají strážní službu, jsou bývalí zaměstnanci armády - my jsme převzali občanské zaměstnance, nebo to jsou rodinní příslušníci vojáků z povolání, kteří na tomto území vykonávají službu, nebo jsou to i obyvatelé, kteří jinde nemají možnost získat zaměstnání."

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme