Obrana koupí rušiče STARKOM pro vedení elektronického boje za 1,45 miliardy

Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na nákup mobilních prostředků k vedení elektronického boje na podvozku Tatra. Zaplatí za ně s DPH 1,45 miliardy korun. Rušiče STARKOM armádě dodá státní podnik Vojenský výzkumný ústav (VVÚ). Uvedl to Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Ve výzbrojí zařízení nahradí zastaralé systémy Moruš (modulová stavebnice rušičů).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo obrany

Hodnota zakázky je 1,453 miliardy korun. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Armáda dostane prostředek k vedení elektronického boje. Náměstek Filip Říha v pátek podepsal s ředitelem Vojenského výzkumného ústavu Pavlem Čudou smlouvu na pořízení osmi kusů sofistikovaných mobilních rušičů STARKOM, které budou na podvozkové platformě Tatra,“ uvedlo ministerstvo obrany na twitteru.

Armáda dostane prostředek k vedení elektronického boje. Náměstek Filip Říha dnes podepsal smlouvu s ředitelem Vojenského výzkumného ústavu, s.p. Pavlem Čudou smlouvu na pořízení 8 kusů sofistikovaných mobilních rušičů STARKOM, které budou na podvozkové platformě Tatra. #akvizice

13:09 – 13. 12. 2019

10

Podle Fajnora je hodnota zakázky 1,453 miliardy korun včetně DPH. Ministerstvo podle něj nakupuje osm kusů „technologicky sofistikovaných a mobilních rušičů“ STARKOM, které budu umístěny na podvozku Tatra 815-7 8x8. Zařízení bude určeno k bojové podpoře pozemních i vzdušných sil armády.

Hospodářské noviny v říjnu napsaly, že úkolem mobilních rušičů je ochromit rádiové spoje potenciálního protivníka. Je možné se s jejich pomocí nabourat i do komunikace a vysílat klamavé zprávy. Velitelé tak mohou například ztratit přehled o pozici svých vojáků v terénu. Podle Hospodářských novin byla cena rušičů původně odhadována na 960 milionů korun. Cenu zvedla dodávka částí zařízení od dalších společností.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme