Armáda možná prodá část letadel

Mluvčí ministerstva obrany Milan Řepka dnes nevyloučil, že armáda prodá část podzvukových bitevních letounů L-159, které nakoupí od Aera Vodochody. Smlouva z roku 1997 zavazuje ministerstvo obrany odebrat 72 bitevních letadel, začínají ale zaznívat hlasy, že tolik strojů armáda nepotřebuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Je to jedna z variant, jak případně řešit to, aby využití letadel bylo skutečně efektivní, to znamená, abychom měli počet, který potřebujeme, a abychom zbytečně neměli zaplněné hangáry letadly, která tam budou stát," řekl dnes Řepka. Dodal, že zatím není jasné, kam by se letadla prodávala. "Je pravda, že se v současné době objevují informace, že těch 72 letounů pro potřeby vzdušných sil armády jsou nadhodnoceny. Bohužel nemám oprávnění hovořit o tom o kolik," řekl Řepka. Počet 72 letounů L-159 stanovili vojenští experti jako počet nutný k zabezpečení vzdušné suverenity České republiky už s ohledem na její členství v Severoatlantické alianci. "Je ovšem na dalším jednání a možnostech tohoto státu, zda budeme mít na takový počet letounů dostatek finančních prostředků k jejich provozu a zabezpečení," podotkl dnes velitel vzdušných sil Ladislav Klíma.

Na chybějící peníze poukazoval už loni nynější ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec. Ještě v roli poradce ministra financí tvrdil, že armáda by pro nedostatek financí potřebovala koupit jen 36 strojů namísto 72. Řepka podotkl, že nákup letadel odčerpává značnou část rozpočtu ministerstva obrany, které se musí postarat i o přezbrojení ostatních armádních složek. Vláda v pondělí rozhodovala o tom, jak financování nákupu letadel zabezpečit. Mimo jiné povolila překlenovací úvěr pro ministerstvo obrany a odklad splátek daně z přidané hodnoty pro podnik Aero Vodochody. Ten má do konce letošního roku dodat armádě 21 letadel, zřejmě ale stačí dodat nanejvýš 14.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme