Armáda může na ochranu hranic před migranty nasadit až 1500 vojáků

Armáda by se měla účastnit obrany území České republiky před nelegální migrací. To je dnešní závěr schůzky prezidenta Miloše Zemana s náčelníkem generálního štábu Zdeňkem Bečvářem v Lánech. O takovém nasazení by musela rozhodnout vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústečtí policisté ve velkém kontrolovali vozidla kvůli nelegálním imigrantům směřujíícím do Německa

Ústečtí policisté ve velkém kontrolovali vozidla kvůli nelegálním imigrantům směřujíícím do Německa | Foto: Jan Bachorík

Česko kvůli zvýšenému počtu běženců nedávno přijalo první stupeň opatření, s možným nasazením armády k ochraně hranic počítá až stupeň třetí.

Podle náčelníka generálního štábu Zdeňka Bečváře může armáda bez problémů nasadit 1500 vojáků.

„Pokud bychom posilovali hlídky Policie ČR, vojáci by pochopitelně prošli základními informacemi, které by byly nutné k výkonu této služby. Ostatní činnosti jsou běžně procvičovány v rámci vojenských jednotek,“ řekl.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček připomněl, že ochrana českého území je pro prezidenta prioritou.

„Panu prezidentovi jde především o to, aby bylo dostatečně ochráněno území České republiky, aby byla ochráněna státní hranice, protože jak se ukazuje, situace se bude vyvíjet a nikoliv v tom pozitivním slova smyslu,“ uvedl.

Prezident také podle mluvčího podpořil novelu zákona, která má rozšířit aktivní zálohy.

David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme