Armáda nabízí nepotřebné bitevníky L-159 i soukromníkům. Za výhodné ceny

Nevšední nabídku zveřejnilo pro zájemce ministerstvo obrany. Vypisuje soutěž na prodej 32 nepotřebných bitevníků L-159 Alca. V letech 2000 až 2004 Česko nakoupilo 72 těchto letadel, přitom už v roce 2003 vláda rozhodla, že jich armáda potřebuje pouze 24.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L-159 nad mraky

L-159 nad mraky | Foto: Jan Kouba

Zbylých skoro deset let se pak armádě nepodařilo přebytečné L-159 prodat, a proto je teď nabízí za zlomek původní ceny, informuje dnešní Mladá fronta Dnes.

Aero L-159 Alca je jednomístný bojový podzvukový letoun, má jeden motor a je lehký. Zájemce si nyní může jeden tento stroj pořídit za 30 až maximálně 60 milionů korun. Armáda přitom první z nich pořizovala za 480 milionů.

Podle bývalého náčelníka Generálního štábu, generála Jiřího Šedivého, by se ale Česko mělo ještě snažit je prodat dalším státům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Armáda prodává nepotřebné bitevníky L-159. Téma pro bývalého náčelníka Generálního štábu, generála, Jiřího Šedivého v Ozvěnách dne

„Existuje ještě jistý potenciál nabídnout letadla tak, aby byla využita i v budoucnosti k tomu, k čemu byla určena, tedy pro bojové akce nebo pro výcvik. Řada států, zejména těch chudších, nemá na to, aby si pořídila moderní a zároveň velmi drahá letadla a toto by mohlo pro ně být řešení. Ale je potřeba to nabízet tak, jak to teď ministerstvo dělá: nabídněte cenu, a kdo dá víc, letadlo dostane.“ uvedl.

Zároveň připomněl, že prodej bitevníků do soukromých rukou není neobvyklý. „Ve Spojených státech dneska je přes 200 letadel L-39, z nichž některé létají, některé jsou v expozici nebo slouží jako trenažery. A dokonce jsou tam soukromé firmy, které vlastní MiG-29 a další letadla.“

Jiří Šedivý, který byl náčelníkem generálního štábu do roku 2002, tedy v období, kdy česká armáda L-159 nakupovala, také připustil, že od počátku bylo zřejmé, že 72 kusů podzvukových bitevníků je počet, který nebyl požadován.

„Studie, kterou prováděl česko-americký tým v době, kdy se připravovala koncepce přezbrojení české armády, navrhovala podzvukových bitevníků mnohem méně a naopak více nadzukových letadel,“ uvedl.

„Byla to ale jakási verze podpory českého zbrojního průmyslu, v tomto případě Aero Vodochody. Takže vláda rozhodla, jak rozhodla, a později byl bohužel ten vývoj opačný,“ dodal.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme