Armáda opustí Brdy, ostatní vojenské výcvikové prostory se zmenší

Armáda zredukuje vojenské výcvikové prostory v České republice o třetinu. Zcela opustí újezd v Brdech. Takový návrh ministerstva obrany dnes schválila vláda. Ministerstvo a armáda ještě projednají s přilehlými obcemi a kraji rozdělení a případný vznik nových katastrů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský újezd Brdy

Vojenský újezd Brdy | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

Ministr obrany Alexander Vondra vysvětlil, že návrh vychází z reformní Bílé knihy a také analýzy, podle které má Česká republika ve srovnání s okolními státy neúměrně velké prostory pro výcvik vojáků. Ten hlavní důvod je ale podle Vondry jiný.

„Je to redukce počtu armády ČR za posledních 20 let zhruba z nějakých 120 tisíc na dnešních 24 nebo 25 tisíc vojáků čili neexistuje fakticky žádný vojenskostrategický důvod, proč by armáda měla zabírat relativně největší plochu území státu,“ vysvětlil.

Redukci újezdů vítá i místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. „Je to historická záležitost z dob, kdy československá armáda měla mnohonásobně větší velikost a potřebovala pro své účely asi úplně jiné zázemí. Je tedy logické, že se území vojenských újezdů zmenší, případně některé i zruší, když je armáda nepotřebuje. A převedou se do běžného režimu,“uvedl.

Vytvoření CHKO v Brdech po odchodu armády je rozumným řešením, říkají starostové

Číst článek

Celková plocha vojenských újezdů je dnes 130 tisíc hektarů. Snahou je změna hranic jihočeského újezdu Boletice, prostoru Březina v Jihomoravském kraji, újezdu Hradiště na Karlovarsku a prostoru Libavá v Olomouckém kraji. Podle dřívějších plánů má zcela zaniknout vojenský újezd Brdy.

Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec podporuje návrat k původním hranicím před ustavením újezdu Brdy.

„Nechceme de facto nic jiného, než aby katastry těchto obcí šly po rozvodu povodí, potoků říček, které v této oblasti pramení. Samozřejmě, pokud by to stát převedl z vojenské správy do civilní, musel by jako původce ekologických zátěží a dejme tomu i nevybuchlé munice, ji odstranit. Když tam pustí lidi, mohlo by dojít k poměrně výrazným poškozením zdraví občanů,“ přiblížil.

Vojenský újezd v Brdech skončí. Co s ním bude dál, ještě není jasné

Číst článek

Armáda potvrzuje, že na území vojenských újezdů platí přísné podmínky ochrany přírody. Do budoucna by tak na opuštěných místech mohly vzniknout například přírodní rezervace.

Nikola Bojčev, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme