Armáda opustí desítky českých a moravských měst

Ministr obrany zveřejnil plán rušení vojenských posádek v celé republice. Počátkem roku 2006 bude zreformované vojsko využívat jen 78 posádek a dislokačních míst, zatímco dnes má posádek 180.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci nad mapou | Foto: Armáda ČR

V příštím roce armáda "vyklidí" zatím jen 10 měst. Půjde většinou o odchod vojenských správ, výjimkou je pouze zrušení posádky v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku, kde tamní obyvatelé přijdou o 120 pracovních míst.

"Bude to velký problém, není to nijak potěšující. Potěšující je to, že se konečně přestane v armádě plýtvat v řádu desítek a stovek milionů, ale pro ty jednotlivé lokality to určitě moc dobré není," říká starosta Rožmitálu Jozef Vondrášek.

Naplánované určení posádek ke zrušení je podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka definitivní. "Očekávám, že bude řada lidí chtít znát odpověď na to, proč zrovna tato posádka a ne jiná, ale neumím si představit, že bych změnil - byť v jednom jediném případě - své rozhodnutí. Myslím si, že by to mohl být konec reformy, mohla by to být ta pověstná sněhová koule, která by spustila lavinu, a já si to prostě nemohu dovolit. Čili jestli budu já ministrem, na vynucenou politickou změnu prostě nemohu přistoupit."

Od ledna příštího roku by měl být možný bezúplatný převod armádního majetku obcím bez omezujících podmínek. Týká se to nejen rušných kasáren, ale vojenských bytů a dalšího majetku. Umožnil by to speciální zákon, který má vláda posoudit zhruba do dvou týdnů.

Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme