Armáda opustí letiště v Přerově, přesune se do Náměště nad Oslavou

Armáda k 1. lednu 2014 opustí vojenské letiště v Přerově a vrtulníková posádka přesídlí na západ do sto kilometrů vzdálené Náměště nad Oslavou. Rozhodnutí se dotkne 750 zaměstnanců. Letiště by mohl pro svoji činnost využít státní podnik LOM. Dnes to oznámil odstupující ministr obrany Alexandr Vondra z ODS.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JAS-39 Gripen na základně v Náměšti

JAS-39 Gripen na základně v Náměšti | Foto: Armáda ČR

Vyklizení přerovského letiště zvažoval resort obrany již delší dobu, a to z finančních důvodů. Ukázalo se prý jako nejméně potřebné.

Armáda tak bude využívat tři letecké základny. „Vojska budou soustředěna na letištích Čáslav, kde je taktická letka stíhacího letectva, v Náměšti, kde je již nyní vrtulníkové letectvo, a v Kbelích, kde je základna dopravního letectva. Pardubice budou sloužit jako záložní letiště ve smíšeném provozu,“ řekl ministr obrany.

Na základnu v Přerově by se podle Vondry mohla místo vojáků přesunout výroba státního podniku LOM Praha, který se zabývá především opravou letecké techniky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý

„Státní podnik LOM by mohl využívat infrastrukturu na tomto letišti, protože je to mimo obec, a z tohoto důvodu - pokud se podaří rozvinout byznys LOMu, a jsem velmi rád, že letos to vypadá, že se už dostane do černých čísel – je to úvaha, která by dávala Přerovu určitou budoucnost,“ myslí si.

Podle bývalého náčelníka generálního štábu české armády Jiřího Šedivého mělo zrušení letiště v Přerově přijít mnohem dřív. Představa, že půjde o regionální letiště se smíšeným provozem, prý byla od začátku nereálná a armáda doplácela každý rok téměř miliardu korun na to, aby letiště udržela v provozu.

„Bylo obrovskou chybou, že se pod politickým tlakem nechalo tak dlouho v rámci armády. Utrácely se velké peníze na letiště, na kterém nebyla žádná perspektiva. Už dávno měla být armáda v Náměšti a ne v Přerově,“ myslí si Jiří Šedivý.

Přerov se zlobí

Pro přerovské politiky je odchod armády z letiště špatnou zprávou. Minimálně pět let lobovali za jeho zachování. Obávají se toho, že odchod vojáků naruší plány na rozvoj regionálního letiště, které společně založily Olomoucký a Zlínský kraj s městem Přerovem. Letiště přitom už před dvěma lety získalo licenci pro civilní lety.

„Vojenské letiště může fungovat podobně jako ve Kbelích nebo Pardubicích i bez vojenské letky. S armádou jsme to už řešili a chceme se dohodnout na společném provozu, který bude nějakou dobu fungovat, než armáda, pokud bude chtít, definitivně z jižní části letiště odejde,“ tvrdí ředitel společnosti Regionální letiště Přerov Petr Polášek.

Vedení přerovského magistrátu zpráva zaskočila. Primátor města Jiří Lajtoch se navíc o stěhování vojáků ze základny dozvěděl až z médií.

„Já jsem ho (ministra obrany Alexandra Vondru, pozn. red.) mnohokrát s hejtmanem Olomouckého a Zlínského kraje žádal o schůzku, abychom věděli, jaké jsou plány s přerovskou vrtulníkovou základnou. Ministr setkání pořád oddaloval. Dal nám své slovo, že mělo-li by dojít k útlumu či rušení základny, získáme informace jako první. Osobně to od něj cítím jako podraz a zbabělost, projev lidského selhání,“ zlobí se.


Zvětšit mapu

Igor Maňour, Renáta Prátová, Jana Zemková, Petr Medek, Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme