Armáda otevře zakázané újezdy turistům

Armáda zpřístupní pro civilní veřejnost všech pět svých výcvikových prostorů, které na dlouhá desetiletí doslova hermeticky uzavřela. Například vojenský újezd Boletice u Českého Krumlova nebo prostor Jince mezi Příbramí a Rokycany, který zabírá rovnou polovinu Brd, brzy nabídne turistům, cyklistům nebo lyžařům stovky kilometrů atraktivních tras.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z výcviku vojáků | Foto: 6. skupina speciálních sil

Bez povolení zatím žádný civilista do vojenských újezdů nesmí. Šéf resortu obrany Karel Kühnl to nyní hodlá změnit.

"Uvažujeme o tom, že by ve vojenských újezdech vznikly ve vybraných místech, kde je to turisticky atraktivní a zároveň je to bezpečné, turistické stezky," řekl Radiožurnálu mluvčí ministra Andrej Čírtek. Podle něj nebude nutné kvůli změně dosavadního přísného režimu přijímat novely příslušných zákonů.

Karel Markvart z Klubu českých turistů potvrzuje, že již s ministerstvem jednal. "Okamžitě jsem tuto zprávu uvítal, pro nás by to byl obrovský přínos," pochvaluje záměr armády Markvart. Dvojice značkařů vytyčí v průměru sedm kilometrů stezek denně. Protkat tedy jinecký nebo boletický prostor sítí značených cest je podle Markvarta otázkou jednoho až dvou měsíců.

Striktní zákaz vstupu do středních Brd začal platit po okupaci tehdejšího Československa hitlerovskou armádou. Stejné omezení pak zavedl v roce 1949 i komunistický režim. Tehdy armáda zabrala další území. Od listopadu 1989 na přísných omezeních nic nezměnila.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme