Armáda koupí nové pasivní radary Věra za 1,5 miliardy, dva komplety vojáci obdrží do tří let

Ministerstvo obrany uzavřelo v úterý smlouvu na nákup dvou kompletů pasivních sledovacích systémů DPET za 1,5 miliardy korun. Jejich základem jsou radiolokátory Věra NG od české firmy ERA. Informaci sdělil tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: reprofoto ERA

Základem systému DPET jsou nové pasivní sledovací systémy Věra NG. V každém kompletu je kromě radiolokátorů pět nákladních vozidel Tatra T-815 8x8, terénní automobily, stany, potřebná výpočetní technika a další součásti.

Porouchaný gripen se z Litvy vrátí v příštích dnech. Letoun, který přistál v Pardubicích, už je v Čáslavi

Číst článek

Pasivní radiolokátory přijímají elektromagnetickou energii z okolí, samy ale žádné signály nevysílají. Žádný radar je proto nemůže odhalit. Dokážou také sledovat mnoho cílů současně.

Smlouvu v úterý podepsali náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha a generální ředitel ERA a.s. Viktor Sotona.

„Na využití pasivních sledovacích systémů se Armáda České republiky dlouhodobě specializuje. Nákup nových špičkových technologií schopnosti našich vojáků v této oblasti ještě více posílí,“ uvedl k pořízení nových radarů ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Podle Říhy vojáci komplety dostanou v letech 2021 a 2023. „Cena je v místě a čase obvyklá, což máme ověřeno nezávislým znaleckým posudkem,“ uvedl náměstek.

Modernější technologie

Ministerstvo obrany zakázku předložilo vládě v únoru minulého roku, v té době uvádělo jako předpokládanou částku 645 milionů korun bez DPH. „Původní odhadovaná cena vycházela ze starého ocenění, ke kterému došlo v roce 2015,“ řekl Pejšek.

Obrana koupí rušiče STARKOM pro vedení elektronického boje za 1,45 miliardy

Číst článek

Dva nové komplety jsou podle něj výrazně modernějším systémem, který je ve srovnání s dosud využívanými pasivními radiolokátory Věra S/M technologicky a kvalitativně na mnohem vyšší úrovni. „Tomu odpovídá i cena, která byla ověřena a verifikována nezávislým soudním znalcem,“ uvedl. Dodal, že před současným nákupem nebyl zadán aktuální cenový průzkum. „Proto je rozdíl v odhadované a skutečné ceně. Vzali jsme si z toho ponaučení do budoucna.“

Systémy DPET jsou novou generací pasivních sledovacích systémů Věra S/M, které česká armáda používá od roku 2000. V příštích letech je ve výzbroji nahradí právě DPET. Systém dokáže podle Pejška například skrytě zjišťovat, analyzovat a vyhodnocovat primární radiolokační data. Umožňuje zjistit přesnou polohu pozemních, leteckých i hladinových cílů a dokáže je i nadále sledovat. „Celý systém je vysoce variabilní a vojáci ho mohou podle potřeby nasadit ve složitější či jednodušší variantě,“ poznamenal Pejšek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme