Armáda podle některých poslanců neplní své závazky

Česká armáda neplní své závazky vůči NATO, upozorňují někteří opoziční i vládní poslanci. Rozpočet Ministerstva obrany sice Parlament každoročně zvyšuje, takže Brusel může být spokojen. Problém je ale v tom, že vojáci nedokáží přidělené peníze využít a převádí je do takzvaného rezervního fondu. Loni armáda neutratila plných 7 miliard korun a letos to bude velmi pravděpodobně opět stejná částka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Kühnl s vojáky | Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany tedy v loňském a letošním roce neutratí dohromady 14 miliard korun, potvrzuje mluvčí resortu financí Marek Zeman. "Podle předběžných informací, které máme nyní k dispozici, by se částka, kterou Ministerstvo obrany převede do rezervního fondu, měla pohybovat něco přes sedm miliard korun. V podstatě se jedná o podobnou částku jako v letošním roce."

Andrej Čírtek z Ministerstva obrany vysvětluje, proč se peníze nevyužijí. "Naprostá většina z těchto miliardových položek jsou vázány na konkrétní investiční projekty, které se z nějakého důvodu pozdržely."

Podle předsedy rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Michala Krause z ČSSD není možné, aby armáda přidělené peníze jen přelévala do rezervního fondu. "Pes je zakopaný spíše v tom, proč Ministerstvo obrany není schopno částky, které jsou k dispozici, vyčerpat. Pokud by se například po tři roky za sebou ukázalo, že ten nárůst je takový, že jej armáda není schopná absorbovat, mohlo by se stát, že ty prostředky na výdaje budou snižovány."

Šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím z ODS upozorňuje, že armáda bude špatně vyzbrojená. "Závazky, s kterými Česká republika vstupovala do Aliance, permanentně nedodržujeme díky neschopnosti některých lidí uvnitř resortu."

Vidím stejně jako Kraus varuje, že pokud se hospodaření Ministerstva nezlepší, Parlament jeho rozpočet seškrtá.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme