Důvěra v armádu v posledních letech poklesla. Nejpopulárnější je mezi mladými

V posledních letech poklesla důvěra Čechů a Češek v armádu. Letos v lednu věřilo vojákům 62 procent populace. Ukazují to lednové výsledky šetření analytického ústavu STEM, které mají Radiožurnál a iROZHLAS.cz k dispozici. Až do začátku války na Ukrajině přitom armádě důvěřovalo dlouhodobě přes 70 procent veřejnosti. Poklesla také důvěra v policii, i když méně, v lednu 2024 jí věřilo 70 procent lidí.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na místě se daly zakoupit květy vlčích máků, které neodmyslitelně patří k tomuto dni

Mladší generace je také optimističtější, pokud jde o schopnosti armády zajistit vnější bezpečnost země | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Příčinu nelze z dat jednoznačně vyčíst, ale není možné přehlédnout, že ve veřejném prostoru se armáda již delší dobu stává terčem politických útoků, a zároveň je obvykle zmiňována v souvislosti s vysokými náklady na novou techniku, což také nemusí být vnímáno pozitivně. O významu těchto faktorů však nebudeme spekulovat, protože na detailní analýzu bychom potřebovali více dat,“ uvádí k výsledkům ředitel výzkumu STEM Jaromír Mazák.

Zatímco v roce 2020 vojákům důvěřovalo rekordních 78 procent populace, letos v lednu to bylo 62 procent. Největší podporu má pak armáda u mladých lidí. Věří jí 79 procent Čechů a Češek mezi 18 a 29 lety.

Mladší generace je také optimističtější, pokud jde o schopnosti armády zajistit vnější bezpečnost země. Na tuto otázku odpovědělo pozitivně 71 procent mladých, zatímco v celé populaci to bylo jen 57 procent.

„Respondentů jsme se ptali dvěma různými způsoby. Jednak jsme se ptali na obecnou důvěru dané instituci, což odráží celkový dojem, který instituce na respondenty dělá, a v případě Armády ČR jsme pak doplnili další otázku, a sice nakolik věří, že tato instituce zvládne v případě potřeby splnit svůj hlavní úkol, tedy zajistit obranu před vnějším nebezpečím,“ vysvětluje princip výzkumu Mazák.

Pokles i u policie

Oproti rokům před invazí Ruska na Ukrajinu poklesla také důvěra české veřejnosti v policii, i když mírněji. Dlouhodobě se pohybovala kolem 75 procent, zatímco loni a letos je na 69, respektive 70 procentech.

STEM dlouhodobě sleduje názorové trendy v populaci. Poprvé se Čechů na důvěru ve státní instituce dotazoval v roce 1994 a od té doby výzkum každoročně opakuje.

„Policie i armáda jsou instituce, které na začátku 90. letech začaly z pochopitelných důvodů na velmi nízké úrovni důvěry kolem 30 procent. Důvěra v ně ale setrvale rostla a již více než deset let jde o instituce, které se těší relativně velmi vysoké důvěře. I v tomto kontextu je dobré vnímat ten pokles,“ doplňuje Mazák.

Nejaktuálnější kolo dotazování probíhalo ve dnech 18.- 27. ledna 2024. Výzkum byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let. Na otázky odpovědělo 1 057 respondentů.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme