Častější střídání i přestávky. Policisty a vojáky trápí při práci v terénu tropické počasí
Vysoké teploty, které sužují Česko, ztěžují práci také vojákům a policistům. Ti například omezují fyzickou zátěž nebo mají častější a delší přestávky během služby. Nelze ale připustit, aby vysoké teploty ovlivnily plnění úkolů nebo bezpečnostní situaci, shodli se mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán a Vlastimila Cyprisová z Generálního štábu Armády České republiky.
„Tak – jako asi většina společnosti – reaguje i policie na aktuální klimatické podmínky. Pochopitelně však nelze dopustit, aby vysoké teploty ovlivnily bezpečnostní situaci. Konkrétní opatření nastavuje vždy příslušný velitel,“ uvedl Bocán.
Obecně mají policisté podle mluvčího častější přestávky mimo přímý sluneční svit nebo střídají hlídkovou činnost s administrativní prací v kratších intervalech.
Práce ve vedrech? Dostupná voda, home office i zkracování pracovní doby
Číst článek
O opatřeních v armádě také rozhoduje konkrétní velitel. „Velitelé mohou v souladu s interními předpisy upravit režim výcviku a výkonu služby, například jde o omezení fyzické zátěže při teplotách nad 30 stupňů, plánování delších přestávek během výcviku, přesun náročných aktivit mimo teplotně exponované období a prostory,“ uvedla Cyprisová.
„Příslušníci ozbrojených sil musí být připraveni plnit stanovené úkoly za všech klimatických podmínek,“ dodala.
Při vysokých teplotách mohou vojáci i policisté upravit výstroj. „V případě extrémních klimatických podmínek přistupují velitelé k úpravě nařízené jednotné ústroje v souladu s výstrojním předpisem. Hovoříme-li o horku, vojáci při činnostech, které to z povahy plněného úkolu a zajištění bezpečnosti dovolí, mohou například odložit blůzu nebo pokrývku hlavy,“ uvedla Cyprisová.
Policisté jsou zase veleni do služby s co nejlehčí výstrojí. „Avšak opět s přihlédnutím k plnění konkrétních úkolů,“ doplnil Bocán.