Armáda sníží požadavky u odvodů. Uspět by mohlo o desetinu víc uchazečů

Alergie nebo obezita už by nemusely být překážkou při vstupu do armády. Nastoupit do služby by mohli i lidé s mírným zdravotním hendikepem. Ministerstvo obrany mění zdravotní vyhlášku upravující požadavky na příjem nováčků. Platit by mohla od poloviny příštího roku. Armáda si od změny slibuje, že nabere o desetinu víc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český voják s protitankovou střelou | Foto: 601. skupina speciálních sil

„Smyslem novelizace je, abychom zbytečně nezavírali dveře do armády zájemcům, kterým jejich případná lehčí onemocnění nebrání ve výkonu služby v konkrétním služebním zařazení," vysvětlil mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

V elitních bojových jednotkách vyhláška lehké zdravotní hendikepy nepovoluje. Podle připravovaných pravidel by ale nemusely být překážkou u zájemců o práci například v kanceláři nebo skladu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Armáda chce snížit požadavky na příjem nováčků. Testy by měli projít i lidé s mírným zdravotním hendikepem. Koho se změny týkají, zjišťovala Evelyna Kulíšková

Zdravotními testy neprojde zhruba 40 procent mužů a žen, což letos bylo asi 2 300 lidí. Polovina nesplní psychotesty. U těch ale armáda z požadavků slevovat nebude.

Naopak u diagnóz, jako jsou ekzémy, drobné zrakové nedostatky nebo obezita, by podle Šulce měli vojenští lékaři nově rozhodovat individuálně.

„Očekáváme, že by úspěšnost uchazečů mohla vzrůst o zhruba 10 procent. Snáze se nám tak podaří získat například některé specialisty," dodal.

Navyšování počtu vojáků

Nižší nároky by měly platit také pro aktivní zálohy, aby to usnadnilo nábor lidí. „Prostě populace je horší než třeba před několika lety," zhodnotil před časem koordinátor aktivních záloh Ludvík Cimburek.

Návrh ministerstva obrany na změnu zdravotní vyhlášky podpořil i sněmovní branný výbor. Šéf resortu Martin Stropnický z hnutí ANO odhaduje, že by novela vyhlášky mohla začít platit příští rok.

„My ji musíme mít na přelomu roku, takže vstoupí v platnost během prvního pololetí příštího roku," upřesnil.

Ministerstvo chce v příštích pěti letech zvýšit počet příslušníků aktivních záloh ze současných 1200 na 5000. Počet profesionálních vojáků by se měl postupně zvýšit z 22 na 27 tisíc.

Novelizovanou vyhlášku má přijmout i v souvislosti se změnami branných zákonů, které projednává sněmovna. Ty umožňují dobrovolné odvody do armády nebo zatraktivňují službu v aktivních zálohách.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme