Portugalsko 2:1 Česko

Zpožděné nákupy i auta stará 39 let. Resort neúčelně nakládal s armádním rozpočtem, zjistili kontroloři

Průměrné stáří vojenských vozidel dosahuje téměř 21 let, některá jsou v provozu dokonce téměř čtyři desetiletí, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo obrany tak neplnilo plán obnovy navzdory mnohamiliardovému navyšování svého rozpočtu. Kontroloři rovněž odhalili, že ministerstvo neefektivně utrácelo za opravy zastaralé techniky a že dvě třetiny vozidel armády měly překročenou dobu životnosti.

Praha (Aktualizováno: 12:44 15. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

43. výsadkový pluk je součástí Pozemních sil Armády České republiky z Chrudimi odjíždí na misi na Slovensko.

Vojenská technika je zastaralá a její provoz neudržitelný, uvedl ve zprávě Nejvyšší kontrolní úřad (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kontroloři prověřovali, jak ministerstvo obrany nakládalo v letech 2018 až 2022 s prostředky státního rozpočtu určenými na automobilní techniku Armády ČR. Podle nich ministerstvo při hospodaření s rozpočtem nenaplňovalo plán obnovy této techniky, nákupy se zpožďovaly a některé se vůbec neuskutečnily.

Věřím, že Česko bude mít po roce 2035 nadzvukové letouny páté generace, plánuje generálmajor Čepelka

Číst článek

Resort nepořídil například nové autojeřáby nebo hákové nakladače kontejnerů. Oproti původnímu plánu byl např. nákup autojeřábů zpožděn nejméně o šest let a nákup hákových nakladačů kontejnerů nejméně o pět let.

Podle zjištění kontroly navíc ministerstvo neúčelně utrácelo za opravy staré techniky. Osobní terénní auta a autojeřáby nechalo opravovat ve špatném technickém stavu po uplynutí jejich životnosti navzdory tomu, že se cena oprav blížila ceně nových vozidel nebo ji i překračovala.

Jako příklad uvádí 15 oprav osobních aut starých 22 až 24 let, na které ministerstvo vynaložilo 12,5 milionu korun. Cena oprav tak násobně převyšovala hodnotu aut, vzhledem k jejich stáří.

Hospodaření se ztrátou

Zakázka na nové vybavení. Chrudimští výsadkáři chtějí 159 nových útočných vozidel

Číst článek

Ministerstvo také nařídilo kompletní výměnu osobních terénních automobilů – při nákupu však překročilo tabulkový počet o 884 vozidel. Pořízeno jich tak bylo o 65,8 procenta víc, než udával stanovený plán. Tento nárůst ministerstvo obrany nezdůvodnilo. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu hrozí nehospodárné vynakládání prostředků státního rozpočtu ve výši stovek milionů korun.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval také činnost státního vojenského opravárenského podniku VOP CZ. Zjistil, že tento podnik dlouhodobě neplnil stanovené cíle, a dokonce hospodařil se ztrátou. Za roky 2018 až 2021 tato ztráta činila dohromady 391,8 milionu korun.

Ministerstvo s podnikem například uzavřelo smlouvu na opravy automobilních jeřábů a lopatkových rypadel armády. Z celkového počtu 34 oprav podniku přinesly zisk pouze dvě – a to ve výši 3000 a 8000 korun. Ostatní opravy proběhly se ztrátou.

Zastaralost techniky v majetku ministerstva obrany se netýká jen automobilů, ale i pro fungování armády mnohem důležitější techniky, například bojových vozidel pěchoty, reagovala na zprávu ministryně Jana Černochová (ODS). „Současný stav je výsledkem posledních desetiletí, kdy se na Armádě ČR neustále šetřilo,“ dodala ve vyjádření, které ČTK poskytlo ministerstvo obrany.

Odstranit nevyhovující stav je cílem zahájených akvizičních projektů a změn rozpočtové legislativy, uvedla Černochová ve zřejmé narážce na vládní předlohu, podle níž bude Česko ze zákona vynakládat na obranu každoročně nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu.

Ministerstvo podle Černochové postupuje podle priorit a klíčová je bojeschopnost armády, tedy například vybudování těžké brigády z nových bojových vozidel pěchoty. „To je nyní daleko důležitější než NKÚ kritizovaná nevhodná údržba automobilových jeřábů a lopatkových rypadel,“ doplnila.

har, ula Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme