Armáda uvažuje o nákupu dalších 110 lehkých obrněných vozidel

Armáda plánuje nákup dalších 110 obrněných vozidel. Tentokrát má jít o lehké obrněnce. Několik jich už vlastní - před pár měsíci je koupila bez výběrového řízení pro české vojáky v Afghánistánu a Iráku. Tentokrát chce vypsat řádné výběrové řízení. Celá zakázka má stát až čtyři miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lehké obrněné vozidlo Dingo 2 | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek řekl, že by nová lehká obrněná vozidla měla doplnit vybavení vojáků, kteří mohou být podle potřeby vysláni do krizových situací v zahraničí.

K vytvoření tohoto brigádního úkolového uskupení, které počítá asi se 3000 vojáky, se Česko zavázalo v NATO. Brigáda má být do 20 dnů připravená k nasazení do mise, která může trvat až rok.

"Co potřebujeme, víme přesně. Tato vozidla budou použita jako účelová. To znamená například jako dělostřelecká pozorovatelna či místo velení," uvedl Picek.

Předseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím s plány armády souhlasí. Jak ale řekl ve vysílání Radiožurnálu, rád by ještě slyšel vysvětlení ohledně počtu vozidel.

"Jsem přesvědčený o tom, že je nutné lehká obrněná vozidla nakoupit. Vůbec si nejsem jistý tím číslem a doufám, že nás bude generální štáb velmi detailně informovat o tom, jak právě k tomuto číslu došel, vzhledem k velmi špatným zkušenostem, které z takových velkých tendrů máme," poznamenal Vidím.

Podle Picka se počet vozidel teprve upřesní. Záměr nakoupit víc než stovku lehkých obrněných vozidel je součástí střednědobého plánu na vyzbrojování armády. Do konce roku by o něm měla rozhodnout ministryně obrany Vlasta Parkanová. První vozidla by armáda mohla dostat v roce 2010. Celková cena pak bude záležet na tom, jaký typ obrněnců nakonec vybere.

Armáda nedávno rozhodla o tom, že koupí 15 obrněných vozidel Dingo 2 a 15 menších obrněnců Iveco MLV. Za celkem 30 obrněnců zaplatí téměř miliardu korun. Dodavatele vybrala bez tendru, což zástupci ministerstva zdůvodnili urgentní potřebou vybavit těmito vozidly české vojáky v zahraničních misích, zejména v Afghánistánu.

Martin Hromádka, Petr Medek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme