Armáda vybere stíhačky z pěti nabídek

Česká armáda už ví, od koho by si mohla pronajmout stíhací letouny, které za dva roky nahradí dosluhující migy. Z původních devíti zájemců poslaly své nabídky Spojené státy, Švédsko, Nizozemsko, Kanada a Belgie. Rozhodnout se má do konce roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F-16 nad horami

F-16 nad horami | Foto: US Dep. of Defense

Z pěti nabídek na pronájem čtrnácti starších nadzvukových pro české vojenské piloty bude tento měsíc vybírat devítičlenná komise, která má vládě doporučit nejlepší návrh.

Belgie, Nizozemsko a Spojené státy nabízejí letouny F-16, Švédsko gripeny a Kanada letadla F/A-18. "V tuto chvíli se nabídky otevírají, takže zatím není oficiálně známo, jaké typy letounů jsou nabízeny, ale podle předchozích informací lze očekávat, že se bude jednat o stroje F-16, F/A-18 a stroje Gripen," potvrdil mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha.

Kabinet by měl definitivně rozhodnout do konce roku tak, aby na jaře příštího roku byla po jednáních uzavřena definitivní smlouva. První letadla by měla armáda převzít v roce 2005.

Z původních devíti zemí, které česká strana v souvislosti s dodávkou letounů oslovila, nakonec čtyři své nabídky nepředložily. Ze hry tak již vypadly francouzské stroje Mirage 2000, F-4 Phantom z Německa a Tornado F3 z Velké Británie. Turecko původně připadalo v úvahu jako možný dodavatel nejčastěji nabízených strojů F-16.

Jeden ze tří typů pronajatých nebo levně "z druhé ruky" pořízených nadzvukových stíhaček má na přechodnou dobu nahradit ve výzbroji české armády zastaralé ruské letouny MiG-21. Češi požadují dodání 12 jednomístných a dvou dvoumístných cvičných strojů do roku 2005. V letech 2005 až 2007 hodlá ministerstvo obrany do těchto strojů investovat ročně 1,5 miliardy korun, od roku 2008 do roku 2015 ještě 3,5 až čtyři miliardy.

Vláda pořízení starších strojů na pět až deset let označila za strategickou zakázku, a nemusí proto vypisovat veřejnou soutěž. Opozice i některé mezinárodní organizace tento postup kritizují jako neprůhledný.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme