Armáda vyšetřuje nehodu bitevníku. Za letu se mu odlomil překryt kokpitu

Bitevníku L-159 Alca se při leteckém cvičení ulomil kryt kokpitu a dopadl do pole u Starého Kolína. Nehoda se obešla bez zranění pilotů i místních obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun L-159 | Foto: Michal Trnka

Nehodu bitevníku L-159 Alca nyní vyšetřuje armáda. Nikomu se při havárii nic nestalo. Vojáci let přerušili a bezpečně přistáli na základně v Čáslavi.

Takzvaný překryt kokpitu se uvolnil bitevníku Alca ve zhruba tříkilometrové výšce. „Plexisklová výplň se v průběhu pádu roztříštila a v menších dílech dopadla do okolí. To vše včetně dílů, které nám předali občané, jsme zajistili,“ uvedl mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Jan Šulc.

Zatímco rám překrytu skončil v poli, menší části dopadly přímo v obci. Potvrdil to i starosta obce Luboš Železný ze sdružení Starokolíňáci 2014. „Na některých zahradách se našly kusy plastů,“ dodal Železný s tím, že kdyby podle něj roztříštěné části kokpitu někoho zasáhly, mohlo to být nebezpečné.

Proč se kryt kabiny odlomil, nyní vyšetřuje komise velitele vzdušných sil. Výsledky budou připraveny ke zveřejnění za několik měsíců.

Komise prověřuje všechny okolnosti, které na nehodu mohly mít vliv - od nastavených parametrů letu, přes kroky pilotů a pozemního personálu až k technickému stavu stroje, který až do uzavření šetření nesmí znovu do vzduchu.

Odstavené byly několik dní také všechny další bitevníky L-159, tedy stroje stejného typu jako ten, kterému se havárie stala. Od pondělka ale bitevníky mohou znovu létat. Armáda tak rozhodla na základě předběžných závěrů vyšetřovací komise.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme