Armáda vysílá do pozorovatelských misí i ženy

Nejen muže, ale i ženy začala teď posílat česká armáda do pozorovatelských misí OSN a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Narozdíl od od našich vojáků třeba v Iráku nebo v Kosovu, jsou pozorovatelé v zahraničí celý rok, navíc nemají žádné zázemí v podobě české základny a česky mluvících kolegů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedním z nich byl i Juraj Žáček, který sloužil v africkém Kongu. Nedávná obvinění některých pozorovatelů, že se pokusili znásilnit domorodé obyvatelstvo, se podle něj týkají hlavně afrických vojáků. OSN i Česko přesto reagovaly: "A proto v současné době působí už jedna vojenská pozorovatelka v misi v Sierra Leone v Africe a v příštím měsíci by měla být vyslána další vojenská pozorovatelka do mise OSN v Gruzii," připomněl Žáček.

Právě ženy v uniformách nyní začínají pracovat na velitelstvích všech pozorovatelských misí. Žáček nicméně připomíná, že domorodci si obvinění ze znásilnění často vymýšlejí, aby poškodili vojáky a získali finanční satisfakci.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme