Armáda zachová, ale zmenší vojenský újezd Hradiště

Vojenský výcvikový prostor Hradiště na pomezí Ústeckého a Karlovarského kraje armáda rušit nebude. Naopak s ním počítá jako s klíčovým cvičištěm, které je vhodné i pro zahraniční jednotky. Z území vojenského újezdu budou ale vyčleněny plochy, na kterých žije civilní obyvatelstvo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Alexandr Vondra na setkání se starosty z regionu | Zdroj: ČTK

Po setkání se starosty obcí a měst v severozápadních Čechách to řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Armáda chce opustit asi 15 procent území tak, aby se mimo újezd dostala všechna obydlená místa a v prostoru zůstali jenom vojáci. V současnosti tam žije asi 600 lidí.

„Nejedná se o zrušení celého újezdu, ale z toho území by mělo být vyčleněno zhruba 15 procent,“ potvrdil hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.

„A co je podstatné, měli by být vyčleněni všichni obyvatelé, kteří by měli být začleněni pod nějakou obec, nebo by vznikla obec nová. Tam, kde žije třeba 200 obyvatel, by mohla vzniknout nová obec,“ doplnil hejtman.

Cvičiště u Karlových Varů se rozkládá na 33 tisících hektarů, jde o největší vojenský prostor v Česku.

Podle ministra Vondry se redukce dotkne zejména jižní oblasti armádního prostoru, kde jsou jednotlivá sídla.

„Jinak ve zbytku výcvik bude dál pokračovat, my o to určitě máme zájem a rozhodně lidé nepřijdou o práci,“ ujistil Vondra.

Úpravy hranic Vojenského újezdu Hradiště mají být hotovy do roku 2015. Opatření se bude týkat asi šesti stovek lidí, kteří v současné době na kraji armádního prostoru žijí.

Zdeněk Trnka, Libor Procházka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme