Armáda získala první dva nové podzvukové letouny L-159

První dva podzvukové letouny L-159 dnes převzaly do své výzbroje vzdušné síly. Oba stroje přistály po ukončeném přejímacím řízení na základně v Čáslavi, kde budou zařazeny do systému leteckého výcviku. Další dodávky letounů L-159 budou podle mluvčího velitele vzdušných sil Petra Fajla pokračovat v roce 2001.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Původně měla armáda letos obdržet od Aera 21 strojů; na podzim slíbila zbrojovka do konce roku dodávku pouze 14 letadel. Ministr obrany Vladimír Vetchý již dříve prohlásil, že za zpoždění dodávek bude Aeru vyměřena několikamiliónová pokuta.

Přezbrojení letectva stroji L-159, které podle některých odhadů stouplo z více než 30 miliard na bezmála 50 miliard korun, odčerpává takřka všechny armádní investice. Armáda přitom podle náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého možná nakonec všech 72 letounů potřebovat nebude. Vše záleží na strategické revizi struktury evropských sil, do které se pustila NATO.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme