Armáda zmodernizuje dělostřelectvo. Za novou techniku chce dát šest miliard

Česká armáda si chce do roku 2022 vybudovat moderní dělostřelectvo, píše server E15. Na miliardovém projektu se má významně podílet český průmysl. Ministerstvo obrany chce podle nejnovějšího plánu koupit 17 nových děl s vyspělou municí a renovovat 33 původních houfnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současná technika 13. dělostřeleckého pluku | Foto: Armáda ČR

Za krátkou dobu jde už o druhou změnu v názoru na budoucnost artilerie. Ministerstvo chtělo původně koupit nová děla ráže NATO 155 milimetrů a stará nechat sešrotovat. Pak ale ve skladech objevilo přes 60 tisíc nábojů do houfnic Dana ráže 152 milimetrů, a tak se rozhodlo tyto zbraně zmodernizovat. Nynější plán obě předcházející možnosti kombinuje.

Podle dokumentu, který na konci minulého roku projednalo vedení rezortu, má projekt stát přes šest miliard korun.

Nová děla s ráží větší o tři milimetry umožní vojákům střílet na vzdálenost přes 40 kilometrů speciální municí, která může být přesně naváděna GPS. Vylepšené houfnice Dana s dostřelem přes 25 kilometrů by pak byly vybavené stejným automatizovaným systémem řízení palby. Ten pracuje v digitalizované síti sdílené průzkumníky, veliteli a samotnými dělostřelci.

Na projektu by se měla podílet Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, jejíž součástí je kopřivnická automobilka, která už modernizované houfnice s názvem Dana M1M představila. Profitovat by ale mohla i STV Group Martina Drdy, která repasovala totožný typ houfnic pro Poláky, státní VOP CZ nebo pardubická Explosia.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme