Armáda zřejmě odloží nákup tatrovek, píše Právo

Česká armáda podle deníku Právo zřejmě odloží podpis smlouvy s Tatrou Kopřivnice. Nákup transportérů za téměř 7 miliard by totiž nezaplatila kvůli krácení státního rozpočtu na příští rok. Mladá fronta Dnes informuje, že Gita Fuchsová odmítla nabídku zasednout v kabinetu Mirka Topolánka. Lidové noviny upozorňují na další rozepře mezi ministerstvem kultury a památkáři na jihu Moravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Podle deníku Právo si česká armáda nové transportní vozy jen tak nekoupí. Zřejmě totiž odsune podpis smlouvy s firmou Tatra Kopřivnice. Podle ní měly ozbrojené složky už letos převzít 555 aut za téměř 7 miliard korun. Kvůli krácení státního rozpočtu na příští rok ale vojáci nejspíš dostanou o 5 miliard korun méně, než počítali.

Rezervní fondy už armáda použila na pořízení nových dopravních letadel, pokračuje Právo. Nákup se proto odkládá nejméně o dva roky, vysvětlil náměstek ministerstva obrany Martin Bělčík. To ale nepříjemně překvapilo kopřivnické vedení. Dříve ztrátová Tatra už s obrovskou státní zakázkou najisto počítala.

Mirek Topolánek zítra představí prezidentovi novou vládu. Z původní sestavy ale jedna členka vypadla, píše Mladá fronta Dnes. Generální konzulka v Los Angeles, Gita Fuchsová nabídku odmítla. Vadilo jí mimo jiné to, že ji do vlády nepozval přímo Mirek Topolánek.

Mezi ministrem kultury Vítězslavem Jandákem a památkáři z jihu Moravy se schyluje k další rozepři. Vítězslav Jandák prý zakázal tamním památkářům a kastelánům mluvit s médii. Podle Lidových novin rozeslal ministerské nařízení emailem pracovník Národního památkového ústavu v Brně.

Tiskové oddělení ministerstva ale o ničem takovém neví. Jejich nadřízený prý žádný takový zákaz nevydal. Ani k tomu nemá pravomoce. Vítězslav Jandák je přesvědčen, že se ho tak památkáři a kasteláni snaží cíleně zdiskreditovat. Pracovníci památkové péče na jihu Moravy se teď se sdělovacími prostředky bojí komunikovat. Neoficiálně se ale shodli na tom, že je to reakce na kritiku ministerstva, dodávají Lidové noviny.

Jak informuje Mladá fronta Dnes, stát nezabránil rozprodání majetku odsouzeného zakladatele H-systému, Petra Smetky. Ten připravil své zákazníky o miliardu korun. Ačkoliv soud pozemky v Rabyni u Slapské přehrady obstavil, Smetkovi přátelé se k nim dostali a vydražili hluboko pod cenou - za třicet milionů korun. Transakci přitom potvrdil Obvodní soud pro Prahu 1.

Stačil malý trik: Petr Smetka potvrdil spřízeněné firmě, že jí dluží miliony. Pozemky pak pomáhal získat exekutor. Soud pro Prahu 1 už chybu objevil a výtěžek dražby na účtu exekutora zmrazil.

Městský soud v Praze poslal Tomáše Pitra na pět let do vězení. Při tom ale byl v roli přísedícího policista Martin Beneš z Inspekce ministra vnitra. Zákon takový souběh nezakazuje, je ale přinejmenším podivný, upozorňují Lidové noviny. Myslí si to i další odsouzený, podnikatel Miroslav Provod. Na soud si stěžuje.

Ministerstvo vnitra v účasti Martina Beneše střet zájmů nevidí. Beneš prý vyšetřuje hlavně policisty a na Pitrově případu se vůbec nepodílel. I kdyby v rozsudku hrály roli politické tlaky, nikdo se to zřejmě nedozví. Zaujatí přísedící by teoreticky mohli soudce přehlasovat. O tom, co se děje před vynesením rozsudku, se ale záznamy nepořizují a aktéři o tom nesmí mluvit.

Bývalý sbormistr Bambini di Praga Bohumil Kulínský odešel od královéhradeckého soudu coby nevinný. To je ale jen začátek rozsáhlého případu údajného zneužívání sboristek. Mladá fronta Dnes získala a zveřejnila výpovědi všech sedmačtyřiceti sboristek, kvůli kterým bude Kulínský souzen v Praze.

Jak dále píše MfD, osvobozující rozsudek soudu v Hradci Králové vyvolal vlnu kritiky. Podle hradeckých ale není důvod. Soudkyně Anna Bímová, která verdikt vynesla, se na případy zneužívání specializuje. V podobném případu Tomáše Müllera, bývalého krajského předsedy ODA, nedávno rozhodla opačně.

Julie Rákosová, Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme