Armádě hrozí další skandál kvůli letadlům

Ministerstvu obrany hrozí další skandál. Podle policie bylo před čtyřmi lety zmanipulováno výběrové řízení na dodávku výškoměrů na letouny MiG 21 a L-39. Armáda zřejmě obdržela přístroje, které předtím odborná komise označila za nevyhovující. Kvůli podezření z nespolehlivosti výškoměrů zakázal ve čtvrtek velitel vzdušných sil František Padělek až do odvolání výcvik na těchto letounech. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík požádal o rychlé vyřešení kauzy výškoměrů ministra vnitra Stanislava Grosse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pilot | Foto: Armáda ČR

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík je přesvědčen, že vadný barometrický výškoměr v letounech českého letectva MiG-21 a L-39 Albatros nemohl sám o sobě způsobit nehody těchto strojů z loňského října na Havlíčkobrodsku. Svého vládního kolegu z resortu vnitra Stanislava Grosse zároveň požádal o to, aby se vyšetřovatelé zaměřili především na vyřešení případu výškoměrů.

Stanislav Gross přislíbil případ vyšetřit co nejdůsledněji. "Ať ten případ jde do sebevyšších struktur ministerstva obrany, tak prostě bude došetřen do konce a velmi důsledně," prohlásil ministr v televizi Nova. Služba pro odhalování korupce a závažné hospodářské kriminality předala případ korupčního skandálu s výběrovým řízením na armádní výškoměry vyšetřovatelům minulý čtvrtek. Mezi podezřelými jsou vojáci i civilisté.

Skandál způsobil rozruch především mezi piloty. Někteří z nich v této souvislosti připomínají dosud nevyřešený případ havárie dvou Migů na Havlíčkobrodsku počátkem loňského října. Ty totiž nepochopilně ztratily výšku a zřítily se do lesa.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme