Armádní letouny CASA se vracejí do vzduchu. Zatím na zkoušku

Armádní dopravní letouny CASA mohou po třech měsících znovu do vzduchu, zatím ale jen na zkoušku. Kontrolní lety povolil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun CASA C-295M české armády | Zdroj: ČTK

Čtyři španělské stroje nesměly létat od konce října, kdy měl jeden z nich poruchu na navigačním systému. Jejich výrobce se od té doby snažil závady odstranit.

Jak Radiožurnálu potvrdila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková, piloti začnou letouny CASA testovat v následujících dnech.

„Po odstranění všech identifikovaných závad výrobcem prošly letouny v tomto týdnu pozemní kontrolou specialistů a na základě technické přejímky letounů včetně dokumentace rozhodl náčelník generálního štábu povolit provedení kontrolních letů, které se uskuteční u všech letounů,“ uvedla Růžičková.

Pokud proběhnou kontrolní lety bez závad, uvede armáda letouny do plného provozu. Ministerstvo obrany v minulosti upozornilo, že když nebudou v bezvadném stavu do konce května, od smlouvy na nákup letadel CASA odstoupí.

Lety nových dopravních strojů armáda pozastavila již loni v únoru. Tehdy kvůli tomu, že se jeden z nich při cvičném letu propadl o několik desítek metrů. Znovu byly lety pozastaveny také na počátku května kvůli závadě na avionickém systému jednoho z letadel.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme