Arnika: Znečištění bylo loni výrazně větší. Jen ve vodě se množství toxických látek zvýšilo o dvě tuny

Ekologická organizace Arnika zaznamenala loni výrazný meziroční nárůst u vypouštěných rakovinotvorných látek či látek poškozujících hormonální systém. Zvýšilo se podle ní též množství látek toxických pro vodní organismy, včetně kyanidů v řekách. Největším znečišťovatelem byla už posedmé Spolana, uvedla Arnika. Její zástupci na online tiskové konferenci představili žebříčky za rok 2020, čerpající z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi znečišťovateli podle Arniky dominují velké průmyslové podniky z Moravskoslezského, Středočeského, Ústeckého kraje a Vysočiny | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vzrostly emise styrenu a formaldehydu z průmyslových provozů, klesly naopak emise skleníkových plynů a rtuti.

Provozy hlásí ze zákona úniky a přenosy nebezpečných látek samy. Za loňský rok data poskytlo 1257 provozů, o 116 méně než předloni.

Ukládání oxidu uhličitého do země? Na Islandu začalo fungovat největší zařízení na likvidaci uhlíku

Číst článek

Spolana Neratovice mezi podniky vévodí kvůli vypouštění karcinogenů při výrobě PVC (polyvinylchloridu) a dalších surovin pro výrobu plastů. Zároveň po ukončení likvidace amalgámové elektrolýzy předala v odpadech 89 tun rtuti, s jejíž pomocí vyráběla chlor pro výrobu PVC.

„Šlo o druhé nejvyšší množství zaznamenané v sedmnáctileté historii IRZ,“ uvedla Arnika. Emise styrenu a formaldehydu nejvíce zvýšila firma MEA Metal Applications z Plzně, a to o 12 tun.

Podle Pavla Kaidla, mluvčího skupiny Orlen Unipetrol, do níž Spolana spadá, výroba podléhá přísné kontrole a splňuje veškeré normy a emisní limity.

‚Je to zrada.‘ Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí aktivisté

Číst článek

„Spolana je jediným výrobcem kaprolaktamu v České republice, což se logicky vzhledem k charakteru používaných surovin a chemických látek odráží na jejím postavení v daném žebříčku,“ uvedl.

Podle Kaidla se výrobní areál ekologizuje poté, co byla ukončena výroba chloru pomocí amalgámové elektrolýzy.

„Loni bylo z areálu odvezeno 90 tun rtuti k ekologickému zpracování ve Švýcarsku a následnému uskladnění v bývalých solných dolech v Německu. Sanace pokračují i v tomto roce,“ poznamenal. Skupina podle něj dlouhodobě snižuje dopad výroby na okolní prostředí.

Mezi znečišťovateli podle Arniky dominují velké průmyslové podniky z Moravskoslezského, Středočeského, Ústeckého kraje a Vysočiny. Objevují se ale i provozy z dalších krajů, Arnika vyzvala k přísnější kontrole.

O dvě tuny víc

Množství látek nebezpečných pro vodní organismy se loni zvýšilo zhruba o dvě tuny, což je dáno zejména nárůstem zinku a jeho sloučenin z čistíren odpadních vod v Praze a Otrokovicích a těžkých kovů z huti Liberty v Ostravě.

Na znečištění vod se ale podle Arniky významně podílejí i kyanidy, které loni způsobily ekologickou katastrofu na řece Bečvě. Nejvíce jich vypustila čistírna odpadních vod v Ostravě, Deza z koncernu Agrofert je na čtvrtém místě s meziročním nárůstem přes 60 kilogramů kyanidů na 156,9 kilogramu.

Klimatolog: Co se s klimatem děje, jsme věděli dávno. Za situaci, kam se dostáváme, si můžeme sami

Číst článek

V souvislosti s havárií policie obvinila společnost Energoaqua a jejího jednatele Oldřicha Havelku. Podnik je v žebříčku šestý s 52 kilogramy. K havarijnímu úniku do Bečvy se v hlášení do Integrovaného registru znečišťování nikdo nepřiznal, není tedy započten.

K otravě řeky podle Arniky stačí několik desítek kilogramů kyanidů, ohlašovací práh pro přenos látky v odpadech je však 500 kilogramů. Spolek požaduje jeho snížení.

Trvale klesá množství skleníkových plynů a plynů způsobujících kyselé srážky.

Největším zdrojem zůstávají severočeské hnědouhelné elektrárny a hutní provozy v Moravskoslezském kraji. Množství oxidu uhličitého se ale meziročně snížilo o více než deset milionů tun na 53 milionů.

Emise výrazně snížila například elektrárna Chvaletice patřící do skupiny Sev.en Energy. Poklesly též emise rtuti, jejichž hlavním zdrojem jsou hnědouhelné elektrárny, zejména elektrárna Počerady skupiny Sev.en Energy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme