Liberecký kraj vyměřil Arrivě pokutu 815 tisíc. Důvodem jsou zpoždění vlaků i nefunkční odbavování

Pokutu 815 000 korun vyměřil Liberecký kraj společnosti Arriva za problémy v železniční dopravě. Hlavním důvodem je nefunkční odbavovací systém a informační systém ve vlacích, který byl ještě na začátku ledna v němčině. Prvotní problémy se zpožděním vlaků se již podařilo stabilizovat, jak řekl Pavel Blažek, jednatel společnosti Korid LK, která je koordinátorem dopravy v Libereckém kraji.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Problémy Arrivy v Libereckém kraji byly zpočátku s velkým zpožďováním spojů, to se ale postupně zlepšilo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Arriva, zatím rozhodnutí nedostala, proto ho nechtěla komentovat. Vyměřená sankce se týká jen období od 15. prosince do konce loňského roku. Nemusí být konečná, některé problémy přetrvávaly i na počátku letošního roku. „Vlaky už mají informační systém v češtině, firma ale stále nemá nový odbavovací systém,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Arriva do půli ledna nasadí nový odbavovací systém. Slíbila to po jednání s libereckým hejtmanem Půtou

Číst článek

Po nedávném jednání v Liberci sliboval ředitel Arrivy Daniel Adamka, že do 15. ledna bude ve vlacích nový odbavovací systém, stejný, jaký používají České dráhy. Podle mluvčího společnosti Jana Holuba začne dopravce od středy nový odbavovací systém postupně nasazovat do provozu. Zároveň potvrdil, že z vlaků Arrivy zmizely německé nápisy. „Nahradili jsme je českými, stejně jako je počeštěný informační systém pro cestující,“ dodal Holub.

Arriva v Libereckém kraji od poloviny prosince zajišťuje rychlíkové spoje z Tanvaldu na Prahu a z Nového Boru na Kolín, které objednává ministerstvo dopravy. Zajišťuje i regionální vlaky z Liberce přes Turnov a Starou Paku do Lomnice nad Popelkou a mezi Tanvaldem a Železným Brodem.

Problémy byly zpočátku s velkým zpožďováním spojů, to se ale postupně zlepšilo. Podle informací společnosti Korid LK, jež dopravu v kraji koordinuje, jezdilo už na počátku roku 90 procent vlaků dopravce na čas a průměrné zpoždění bylo pod dvěma minutami.

O sankcích vůči společnosti Arriva vlaky bude v únoru rozhodovat i Zlínský kraj. Především v prvních dnech platnosti nového jízdního řádu nabírala část spojů dopravce zpoždění desítky minut a společnost řešila i v tomto regionu problémy s odbavovacím systémem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme