Asi pět procent lidí stále nedostalo sociální dávky, nemohou platit účty

Státu se stále ještě nepodařilo doplatit všechny únorové sociální dávky nebo příspěvky. Na své peníze čeká zhruba pět procent lidí, kteří jsou na dávkách závislí. S výplatou dávek byly problémy už na začátku roku kvůli amnestii, naposledy se objevily potíže kvůli technickým problémům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální dávky. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Podle Jiřího Reichla z Úřadu práce České republiky mají ale některé dávky pozdější termín výplaty.

„Některé dávky se prostě vyplácejí například až dvacátého nebo pětadvacátého dne v měsíci, to jsou takzvané doplatky. Pokud se budeme bavit o tom, že vyplácíme 1,9 milionu dávek měsíčně za zhruba 7 miliard korun, tak necelá čtyři procenta považuji za naprosto marginální záležitost,“ vysvětluje Reichl.

Lidé mívají dávky na účtech zhruba každého desátého a platí jimi nájem nebo třeba zálohy za enegie. Jenže teď chodí peníze i o deset dní později a trvalé příkazy na účtech klientů se neprovedou. Lidé se tak dostávají do dluhů.

Pozdější příchozí platby komplikují život například Renatě Hromasové z Horních Počernic, která se stará o těžce postiženého syna. Peníze už jí v březnu sice přišly, tuto situaci ale již dobře zná.

„My si víceméně musíme půjčovat na to, abychom mohli zaplatit běžné poplatky, protože trvalé příkazy zase z mého účtu nemohou odejít. A když jsem volala na ministerstvo, tak mi bylo řečeno, že to je náš problém. Že pokud odejdou peníze poslední den v měsíci, tak je to pořád podle zákona,“ říká.

Úřadům už se zatím podařilo vyplatit 95 procent únorových dávek.

Dávky pro 30 tisíc lidí se před několika týdny zpozdily kvůli technickým potížím v počítačovém systému ministerstva práce a sociálních věcí a také kvůli změnám v podporách pěstounů.

Šéfka resortu Ludmila Müllerová z TOP 09 už nařídila stanovení jasných termínů, ve kterých se budou sociální dávky vyplácet.

Květa Moravcová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme