S rušením míst asistentů pedagogů nakonec ministerstvo nepočítá. Změna proběhne v doučování

Ministerstvo školství nepočítá s rušením míst asistentů pedagoga v příštím roce. Ačkoli návrh státního rozpočtu na rok 2021 snižuje podle úřadu výdaje na asistenty pedagoga jako součást inkluze o 800 milionů korun, celkový rozpočet škol se má zvýšit o 17,3 miliardy. Peníze na asistenty tak školy podle ministerstva mít budou, uvedla mluvčí úřadu Aneta Lednová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školáci na základní škole (ilustrační foto)

Mluvčí resortu potvrdila, že v legislativě pro rok 2021 nemá nastat žádná změna, která by omezovala možnost předepsat dítěti asistenta pedagoga (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo v září navrhlo omezit využívání asistentů u některých druhů handicapů, od tohoto záměru ale po kritice odborníků ustoupilo. V aktuálním návrhu tak počítá jen se změnami v systému doučování. Nově by o něm měli mít možnost rozhodovat nejen poradny, ale i sami ředitelé. Proti dosavadnímu stavu by se doučování už nemělo platit z peněz na inkluzi, ale školy by na něj dostávaly peníze v odměnách pro učitele.

Bude tak záležet na ředitelích škol, jakým způsobem a v jaké výši se příslušné pedagogické pracovníky rozhodnou za tuto důležitou činnost (doučování) odměnit, uvedla Lednová. Doučování by podle ní mělo tímto způsobem fungovat od 1. února.

Ministerstvo školství: Pokud stát přejde do stupně čtyři systému PES, opatření se budou týkat i škol

Číst článek

Ke změně nedojde

Mluvčí potvrdila, že v legislativě pro rok 2021 nemá nastat žádná změna, která by omezovala možnost předepsat dítěti asistenta pedagoga. Návrh zákona na příští rok sice počítá s úsporami o 800 milionů korun v penězích vyčleněných pro asistenty jako podpůrné opatření v inkluzi, ale zároveň mají narůst výdaje na regionální školství a přímo řízené organizace o 17,3 miliardy korun. Potřeby asistentů tak podle ministerstva budou pokryty stejně jako v předchozích letech.

Návrh rozpočtu počítá s růstem platů pedagogických pracovníků, mezi které patří i asistenti pedagoga, uvedla Lednová. Objem rozpočtu na platy by měl narůst o devět procent, platové tarify pedagogů by měly růst také o devět procent.

Průměrný hrubý plat učitelů činil v prvním pololetí letošního roku podle ministerstva 40 047 korun měsíčně. Podle platové tabulky by asistenti pedagoga v 7. až 8. platové třídě měli mít letos tarif 18 610 až 29 970 korun podle délky praxe. Průměrná mzda v Česku letos ve třetím čtvrtletí byla 35 402 korun.

Odborníci na inkluzivní vzdělávání a pedagogové sdružení ve spolku Učitelská platforma s aktuálním návrhem novely vyhlášky o inkluzi nesouhlasí. Nelíbí se jim zejména to, že by se měl změnit způsob financování doučování slabších žáků.

Podle České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) a Učitelské platformy by tak mohla být ohrožena podpora těchto dětí. Naopak místopředsedkyně Rady Asociace pracovníků pedagogicko-psychologických poraden Pavla Kubíčková označila návrh za krok správným směrem. Podle ní může zlepšit dostupnost pomoci pro děti, které ji potřebují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme