‚Navštěvujeme lidi bez domova.' Sokolov získal na další roky s asistenty prevence kriminality dotaci

Problémy s bezdomovci, sousedské spory nebo záškoláctví ve vyloučených lokalitách pomáhají v Sokolově řešit asistenti prevence kriminality. Město jich má devět a hlídkovat v ulicích budou díky dotaci další tři roky.

Sokolov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asistenti prevence kriminality v Sokolově

Asistenti prevence kriminality v Sokolově | Zdroj: Profimedia

„Vezmeme to tady přes přechod a půjdeme se podívat pod most, kde se srocují lidé bez domova,“ prochází Sokolov asistent prevence kriminality Josef Turko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti uslyšíte v reportáži Michala Švarce

„Potřebujeme o nich mít přehled, tak je takhle navštěvujeme,“ vysvětluje. „Zajímáme se, jak se jim daří, jestli v něčem pokročili, jestli si hledají bydlení. Snažíme se působit ne represivně, ale přátelsky.“

S problémy se asistenti setkávají nejčastěji na autobusovém a vlakovém nádraží a také u tržnice, kde lidé bez domova popíjejí před večerkou.

Sokolov je jedno z měst, které asistenty prevence kriminality platí z dotací ministerstva vnitra. Náklady na sokolovské asistenty dosáhnou téměř 14 milionů korun, z toho 90 procent pokryjí právě dotace. Město tak vyjdou asistenti prevence kriminality na zhruba 400 tisíc korun ročně.

Ve vyloučených lokalitách se vyplatí drsné chování víc než diplom. Škola proto není priorita, říká odborník

Číst článek

„Většina finančních prostředků slouží k pokrytí osobních nákladů. To jsou standardní platy a odměny. Další část slouží na vybavení strážníků a záležitosti týkající se jejich činnosti,“ vysvětluje starosta Petr Kubis (ANO).

Asistenti prevence podle něj prochází také nejrůznějšími školeními, například i o finanční gramotnosti. Tyto informace pak dál šíří mezi obyvateli sociálně vyloučených lokalit. Během své pracovní doby tak řeší různé spory mezi lidmi a předávají informace.

„Náplní práce asistenta je řešit situaci na místě. A v případě, kdy to nejde, zavolat městskou policii,“ popisuje starosta.

Vedle toho vstupují asistenti i do rodin. „Usměrňují svoji minoritu, chodí intervenovat do škol, pomáhají nám se záškoláctvím zejména romských dětí,“ vyzdvihuje starosta.

„Výhodou je, že znají místa, osoby a mají rodinné vazby. Lidé z vyloučených lokalit nemají vždy důvěru k bezpečnostním složkám,“ dodává za městskou policii Sokolov Petr Krágl.

Michal Švarc, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme