Asociace cestovních kanceláří žádá vyjmutí Bulharska z červených zemí. Semafor podle ní ztratil smysl

Asociace cestovních kanceláří ČR žádá vynětí Bulharska ze seznamu zemí s vysokým rizikem nákazy covidem-19. V sobotu to řekl místopředseda asociace pro vnější vztahy Jan Papež. Asociace požaduje také nezávislý audit metody, podle které ministerstvo zdravotnictví jednotlivé země do mapy cestovatele zařazuje. Úřad podle ní bezdůvodně negativně ovlivňuje cestování občanů. Ten uvedl, že seznam vzniká na základě dat, jimiž se řídí celá Evropská unie.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:20 21. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pláže kvůli výskytu toxických řas uzavřelo i letovisko Biarritz

Bulharsko patří společně s Řeckem a Chorvatskem k nejoblíbenějším turistickým destinacím Čechů (ilustrační foto) | Foto: Hans Lucas | Zdroj: Reuters

Mapu cestovatele se seznamy zemí odstupňovaných podle míry rizika nákazy zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví každý pátek, aktualizuje ji na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Změny vždy platí od pondělí.

Hygieny nestíhají kontrolovat návraty z dovolených. Koronavirus si z ciziny přiveze až 150 Čechů týdně

Číst článek

Po tomto víkendu se tak mezi červené země s vysokým rizikem nákazy přesune i třeba Švýcarsko. Pro vracející se turisty to znamená přísnější podmínky, lidé přijíždějící hromadnou dopravou musí jít na test ještě před návratem.

„K zařazení Bulharska mezi červené země, tedy země s vysokým rizikem nákazy, není žádný reálný důvod, žádná data nedávají k takovému postupu podklady," uvedla asociace.

Podle ní Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí pro Bulharsko menší riziko nákazy než pro Českou republiku. Poukázala také na to, že od počátku sezony do 11. srpna se podle ministerstva zdravotnictví nákaza po návratu z Bulharska prokázala u 67 lidí, z Česka jich přitom do balkánské země vycestovalo zhruba 200 tisíc.

Audit semaforu

Cestovatele čekají od pondělí další změny. Náročnější bude návrat z Černé Hory, Kosova či USA

Číst článek

„Žádáme nezávislý audit metody, podle které ministerstvo zdravotnictví zařazuje jednotlivé země do cestovatelského semaforu a žádáme nezávislý audit semaforu samotného,“ uvedla asociace.

Mnohé barvy na mapě cestovatele podle asociace ztratily během času smysl. Poukázala i na Řecko, které ministerstvo také řadí do červené kategorie.

Seznam zemí podle rizika nákazy se sestavuje na základě dat o šíření nákazy a dalších relevantních údajů, reagoval ředitel odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

„(Seznam) je vždy sestavován s ohledem na data ECDC, kterými se řídí celá Evropská unie,“ doplnil. Cílem seznamu je podle něj ochránit občany v Česku. „Pro očkované osoby se navíc nic nemění,“ upozornil.

Bulharsko patří společně s Řeckem a Chorvatskem k nejoblíbenějším turistickým destinacím Čechů.

V roce před pandemií zavítalo do Bulharska na 189 tisíc Čechů, loni se podle bulharské ministryně cestovního ruchu Stely Baltovové jejich počet snížil vlivem koronavirových restrikcí na čtvrtinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme