Kauza Bulovka: Asociace středočeských nemocnic odvolala vlivného přímluvce podnikatele Horáčka

Asociace středočeských nemocnic odvolala v pondělí generálního sekretáře Zbyňka Chotěborského. Informovala o tom Česká televize. Podle Mf Dnes byl vlivným přímluvcem podnikatele Tomáše Horáčka, který je obviněný v kauze veřejných zakázek v pražské Nemocnici Na Bulovce a Na Františku.

Praha (Aktualizováno: 18:38 9. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Benešov (ilustrační foto) | Foto: Sovicka169 | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

„Asociace Středočeských nemocnic z.s. odvolala na své dnešní (pondělní) členské schůzi svého generálního sekretáře ing. Zbyňka Chotěborského,“ informoval předseda asociace a krajský radní pro bezpečnost a zdravotnictví Robert Bezděk s tím, že Chotěborský byl odvolán také z funkce členů představenstva „všech oblastních nemocnicích ve vlastnictví Středočeského kraje“.

Aktéři kauzy Bulovka jezdili ‚luxusními vozy‘. Od podnikatele Horáčka podle policie dostali i mobil

Číst článek

Podle Bezděka byly důvodem odvolání „dlouhodobé neshody a komunikační problémy pana generálního sekretáře zejména s vedením našich oblastních nemocnic“.

„Z pohledu Středočeského kraje nebylo současně ani naplněno očekávání vedení kraje ve vztahu k nastavení efektivního způsobu centrálních nákupů a dosažení lepších výsledků hospodaření oblastních nemocnic,“ dodal Bezděk, který navrhl Chotěborského odvolání.

Podle informací Mf Dnes, na které také odkazuje kraj v tiskové zprávě, Chotěborský vodil ředitele středočeských nemocnic na schůzky s podnikatelem Horáčkem.

„Chtěl bych důrazně konstatovat, že se ani jeden z ředitelů nemocnic na vedení kraje ani na mne, jakožto radního a předsedu Asociace středočeských nemocnic, v minulosti s takovou informací neobrátil. Nikdo nám neřekl, že jsou či byli tlačeni k úpravě veřejných zakázek,“ řekl podle České televize Bezděk.

Asociace středočeských nemocnic je organizací, která centralizuje některé činnosti zdravotnických zařízení ve Středočeském kraji. Chotěborský se stal generálním sekretářem loni v listopadu.

POLICEJNÍ RAZIE VE ZDRAVOTNICTVÍ

  • Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila rozsáhlé razie na desítkách míst v Česku minulý týden. Zasahovala například v Nemocnici Na Františku i Na Bulovce, policie navštívila například i firmu HTS Corporate Group, která je spojená s První chráněnou dílnou podnikatele Tomáše Horáčka, či několik sociálních zařízení a domovů důchodců v Praze a ve středních Čechách.
  • Aktuálně čelí obvinění deset osob a dvě firmy, číslo ale není konečné. Část obvinění se týkala zmíněné zakázky na úklid. Vedle Daniela Pálka i jeho firmy TSB, odvolané ředitelky Bulovky Andrey Vrbovské a současného šéfa Františka Nováka je mezi stíhanými také manažer Igor Weiss, advokátka Šárka Kryglová a expertka na veřejné zakázky Kateřina Koláčková. Jejich role v případu ale není jasná. Weiss figuruje v ostravské úklidové společnosti MW-Dias, podle pracovnice firmy je nyní na dovolené. Kryglová pracuje pro advokátní kancelář Kruták Partners, kde také zasahovala policie. Advokátka v neděli na dotaz redakce odmítla, že by byla v případu obviněna. V pondělí už ale nebyla k zastižení. Podobně reagovala Koláčková, která je ředitelkou poradenské společnosti Otidea. Podle svých slov byla na policii podat pouze vysvětlení, v pondělí už byla nedostupná.
  • Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
  • Hlavní aktéry Horáčka s Vrbovskou poslal soud do vazby. „Nese to velmi těžce, má za to, že rozsah obvinění neodpovídá skutečnosti,“ řekl České televizi Horáčkův právník Teryngel. Proti obvinění podal stížnost. Stručná je i veřejně dostupná reakce Vrbovské. „Nic,“ reagovala exředitelka Bulovky na otázku novinářů, co říká na obvinění.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme