Asociace vyhlásila krizový stav v nemocnicích a léčebnách

Asociace českých a moravských nemocnic se rozhodla vyhlásit krizový stav. Týká se konkrétně nemocnic, odborných léčebných ústavů, léčeben dlouhodobě nemocných a dalších zařízeních ústavní péče. Asociace současně hodlá podpořit protestní akce lékařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronární jednotka | Foto: Ivana Bernáthová | Zdroj: Český rozhlas

Jak řekl Radiožurnálu vedoucí kanceláře Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala, důvodem vyhlášení krizového stavu se stala úhradová vyhláška ministerstva na 1. pololetí roku 2006.

"Vyhláška obsahuje řadu chyb, zbytečných vad, které způsobují to, že nemocnice dostanou za svojí péči v mnoha případech méně, než tomu bylo v předchozích obdobích. S ministerstvem zdravotnictví bylo opakovaně jednáno a nevedlo to k žádnému výsledku, proto jsme sáhli k tomuto kroku," řekl Fiala.

Asociace uvedla, že například stanovené limity ve vyhlášce budou nutit zdravotníky s některými přípravky plýtvat, pro některé pacienty bude naopak léčiv nedostatek. Stejně tak některá lůžka nebudou pro pacienty dostupná a jiná budou prázdná, upřesnila dopady vyhlášky asociace. "Obdobné nesmysly" obsahuje podle asociace předpis i v ustanoveních pro další zdravotníky.

Příští týden v úterý má ještě proběhnout jednání všech poskytovatelů zdravotní péče. Tam by se mělo rozhodnout o konkrétních krocích, které zdravotnická zařízení podniknou. Koalice soukromých lékařů zvažuje to, že by lékařská sdružení postupovala v přípravě protestů společně. Asociace se k nich chce připojit a na protestních akcích spolupracovat.

Krizový stav vyhlásili před nedávnem i dětští lékaři a ambulantní specialisté. Stávkovou pohotovost drží praktici a zubaři. Lékárníci chtějí 30. ledna stávkovat a na tři hodiny zavřít lékárny.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme