‚Jít bezpečnou cestou.‘ Vakcíny firem AstraZeneca a Johnson & Johnson budou jen pro starší 60 let

Česká vakcinologická společnost doporučuje omezit používání vakcín proti koronaviru od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson. Lékaři by je kvůli velmi vzácnému riziku krevních sraženin měli aplikovat pouze lidem starším 60 let. Ministerstvo zdravotnictví Radiožurnálu potvrdilo, že závěry z jednání výboru bude respektovat a zohlední je v očkovací strategii.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byť je riziko vzniku krevních sraženin u takzvaných vektorových vakcín vzácné, rozhodli se jít vakcinologové „bezpečnější cestou“. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Doporučení se netýká lidí, kteří už vakcínou AstraZeneca byli naočkováni a teď čekají na druhou dávku.

„Pokud by s tím člověk nesouhlasil, může dojít k přeočkování jinou vakcínou,“ uvedl pro Radiožurnál člen vakcinologického výboru a exministr zdravotnictví za ANO Roman Prymula.

Čtyři měsíce na tom děláme a teď nám to zhatí, řekl hejtman Holiš k rozdělování vakcín praktikům

Číst článek

Zdůraznil, že byť je riziko vzniku krevních sraženin u takzvaných vektorových vakcín vzácné, rozhodli se jít vakcinologové „bezpečnější cestou“ a jejich používání pro mladší věkovou skupinu, u které se problémy vyskytly častěji, omezit.

Výbor odborné společnosti se na doporučení shodl po tříhodinovém čtvrtečním jednání. Předcházely mu dny bouřlivých debat. Rozpory byly jak mezi členy, kteří většinově navrhovali hranici 50 let, tak mezi výborem a zástupci Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ti podle šéfa vakcinologů Romana Chlíbka chtěli právě věkové omezení na 60 let.

Vakcíny praktiků

Vakcínami od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson teď očkují primárně praktičtí lékaři. Podle jejich šéfa Petra Šonky může věkové omezení způsobit při očkování problémy.

Prymula o přeočkování proti covidu-19: U seniorů je to namístě, rozhodne se do čtyř týdnů

Číst článek

„Ani ne tak u vakcíny AstraZeneca, které stejně přichází málo, a množství, které přijde v květnu a v červnu, v podstatě padne na druhé dávky, ale především u vakcíny Johnson & Johnson, které má do republiky přijít ještě poměrně velké množství,“ uvedl ještě před jednáním vakcinologického výboru.

Česko se po schválení nového doporučení vakcinologů Státním ústavem pro kontrolu léčiv a ministerstvem zdravotnictví zařadí mezi další evropské státy, které už podobné rozhodnutí vydaly v minulých týdnech. Jde třeba o Německo, Francii, Španělsko, Nizozemsko nebo Velkou Británii.

Podle Evropské lékové agentury přínosy u obou očkovacích látek převažují nad riziky. V minulých týdnech agentura pouze doporučila, aby velmi vzácné případy krevních sraženin byly uvedeny v příbalové informaci jako možný nežádoucí účinek.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme