Rekviem za AstraZenecu. Očkují se jen stovky vakcín, spálení hrozí desetitisícům

Vyočkováno: 774. Spáleno: 20 650. Takové je zatím zářijové konto koronavirových vakcín firmy AstraZeneca. Pro skoro nulový zájem musí stát očkovací látky hromadně likvidovat. Darovat už prý nejdou. V říjnu skončí expirace dalším desítkám tisíc dávek. Většinu stát zřejmě opět spálí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti koronaviru od společnosti AstraZeneca (ilustrační foto)

Vyočkováno: 774. Spáleno: 20 650. Takové je zatím zářijové konto koronavirových vakcín firmy AstraZeneca (ilustrační foto) | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Zabalí se do plastových pytlů a připraví ke svozu. Řidiči často nemají dlouhou cestu, mnohde jedou jen na opačný konec zdravotnického areálu. V Česku se v nemocničních spalovnách za září zlikvidovalo asi sedmadvacetkrát víc vakcíny firmy AstraZeneca, než kolik jich zdravotníci vyočkovali. Více než dvěma tisícům ampulek o standardním počtu deseti dávek vypršela expirace.

Zdravotníci po celém Česku zlikvidovali za poslední měsíc tisíce dávek vakcín od AstraZenecy

Číst článek

Na přelomu října a listopadu budou mít spalovny o práci opět postaráno. Projde dalších 55 tisíc dávek, které má v zásobě distribuční společnost Avenier a které jsou rozesety po skladech a lékárnách. Asi deset tisíc z nich zdravotníci upotřebí na druhé dávky, zbytek čeká na nové zájemce.

„Je otázka, zda se stihnout vyočkovat, nebo ne. Na ministerstvu předpokládáme, že u všech se to nepodaří,“ připustil pro Radiožurnál mluvčí resortu zdravotnictví Daniel Köppl. Aby se těchto skladových zásob ministerstvo zbavilo, muselo by si pro očkování od AstraZenecy přijít stejný počet lidí jako za poslední čtyři měsíce.

S ubývajícími počty zájemců obecně je to prakticky vyloučené. V září si pro AstraZenecu přišlo pouhých 36 nových zájemců. Za červenec a srpen o první dávky požádalo jen asi 1200 lidí z 860 tisíc nově naočkovaných. AstraZeneca od jara trpěla špatným obrazem v médiích, na vině mohly být i dlouhé intervaly mezi jednotlivými dávkami.

Druhé zmrtvýchvstání?

Nabízí se otázka, proč Česko nevyužité vakcíny nedaruje. Jenže to není podle Köppla legislativně možné. „Zákon nám neumožňuje tyto vakcíny darovat, protože v momentě, kdy jsou vyjmuty z kontrolovaného distribučního řetězce, tak se počítá s tím, že budou použité. Nelze je dávat dál,“ vysvětlil Köppl.

Zbytek roku bez vakcín AstraZeneca, stát je všechny daruje. Ostatní výrobci v září pošlou 2,5 milionu dávek

Číst článek

Česko v minulých týdnech už napřímo darovalo přes 200 tisíc dávek AstraZenecy do Asie, další statisíce vakcín pak stát od léta rovnou přepouští ostatním zemím, tyto objednávky se už do Česka ani nedostanou.

Ministerstvo zdravotnictví si nicméně chce v Česku udržovat malé zásoby od každého z výrobců a uvažuje i nad tím, že by popularita AstraZenecy mohla třeba do budoucna růst, tak jak se to stalo o prázdninách jednodávkovým vakcínám firmy Johnson&Johnson. Požádalo o ně 110 tisíc lidí.

„Může se ukázat, že tato vakcína (AstraZeneca) je účinnější na některou z mutací,“ usuzuje Köppl. Na druhé zmrtvýchvstání to ale zatím nevypadá. Nadále tak platí, že objednané vakcíny do konce letošního roku bude Česko kvůli mizivému zájmu darovat.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme