Česko chce darovat přebytečné vakcíny od AstraZenecy. Dostat by je mohly rozvojové státy

Česká republika by v červenci nemusela přijmout ani jednu vakcínu proti koronaviru od britsko-švédské firmy AstraZeneca. Plánované dodávky by stát chtěl přesměrovat do některé z mimoevropských zemí. Radiožurnálu to potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Příští týden to projedná vláda.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína od společnosti AstraZeneca

Česká republika by v červenci nemusela přijmout ani jednu vakcínu proti koronaviru od britsko-švédské firmy AstraZeneca (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„Pravdou je, že bychom skutečně chtěli učinit dar vakcín do některých zemí,“ prozradil Vojtěch Radiožurnálu. Informaci potvrdil také zdroj přímo z farmaceutické společnosti, červencovou dodávku odhadl na stovky tisíc vakcín.

„Můžeme je přesměrovat do jiné země,“ nastínil Vojtěch, podle kterého má Česko nyní dost očkovacích látek od AstraZenecy na aplikaci druhých dávek a s dalšími dodávkami nepočítá.

Kam by stát mohl přebytečné vakcíny poslat a o kolik dávek přesně půjde, říct ale nechtěl. „Chtěl bych, aby to v příštím týdnu projednala vláda,“ vysvětlil.

Šéfka lékového ústavu: Po závažné reakci na první dávku AstraZenecy je možné očkovat jinou vakcínou

Číst článek

Zatím není jasné, zda se Česko rozhodne pro konkrétní zemi, nebo vakcíny daruje do mezinárodního programu COVAX pro rozvojové státy. Ministr zdravotnictví pouze přiblížil, že se diskuse vedou o zemích mimo Evropskou unii.

Podle informací Radiožurnálu kontaktovalo ministerstvo zdravotnictví s dotazem ohledně darování očkovacích látek z výrobců vektorových vakcín zatím pouze AstraZenecu.

Nejméně vakcín od dubna

Podle zpráv ministerstva zdravotnictví a čísel, které má redakce od zdrojů z farmaceutických společností, by Česko mělo v červenci dostat asi 1 750 000 vakcín, nejmíň za poslední dva měsíce.

Soud částečně vyhověl Evropské unii ve sporu s AstraZenecou. Firma musí dodat 50 milionů dávek

Číst článek

Drtivou většinu opět dodá konsorcium firem Pfizer a BioNTech, konkrétně milion a půl dávek. Bude to ale o polovinu méně než v červnu.

Rozvážky vakcín se po jednotlivých týdnech plánují na celá čtvrtletí, a podle ministerstva zdravotnictví se proto nejedná o momentální krácení dodávek. „Výrobce pouze přislíbil dodat v měsíci červnu největší možný počet dávek,“ vysvětlila mluvčí resortu Martina Čovbanová.

Od americké firmy Moderna by mělo Česko v červenci získat asi čtvrt milionu vakcín. Od společnosti Johnson & Johnson nejpravděpodobněji kolem 70 tisíc dávek, odhady se ale zatím liší. Dosud čeští lékaři vyočkovali už přes 8,5 milionu vakcín, přes 3,5 milionu lidí má očkování kompletní.

Matěj Skalický, Janetta Němcová, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme