Ať video s Forejtem prověří státní zástupci a NBÚ, navrhuje ministr Chovanec

Státní zastupitelství by mělo prověřit, zda se kompromitující video, na němž je údajně zachycen končící šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, nemělo sloužit k vydírání. Novinářům to v Poslanecké sněmovně řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Nahrávkou by se podle něj měl zabývat i Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) kvůli Forejtově bezpečnostní prověrce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). | Foto: Martin Svozílek

"Já zastáncem těchto estébáckých metod nejsem. Na druhou stranu, jsou tam pravděpodobně informace, které jsou závažné například pro získání nebo odebrání prověrky daného člověka, takže předpokládám, že Národní bezpečnostní úřad v této věci zahájí nějaké kroky," řekl.

"Je velkou otázkou, jak vyhodnotí státní zástupci informaci z médií, případně jestli přijde nějaké podání. Pokud ta nahrávka byla vytvořena za účelem vydírání pana Forejta, případně lidí z jeho okolí nebo nějaké kriminální činnosti, tak by bezpochyby vyšetřování probíhat mělo," řekl Chovanec.

Forejt má stále šanci stát se velvyslancem ve Vatikánu, je to moje přání, prohlásil Zeman

Číst článek

Podle ministra jsou okolnosti vytvoření nahrávky zvláštní, stejně i to, že byla nabízena několika médiím.

Výsledek jednání úřadu Chovanec předjímat nechtěl. "Neznám celý obsah té nahrávky. Myslím si, že pan Forejt má právo se hájit a hájit se před orgány, které tu prověrku budou případně prověřovat," řekl.

Byl to profesionál, míní Chovanec

Ministr také ocenil Forejtovu práci na Pražském hradě, i když k ní měl v poslední době výhrady. "Forejta jsem považoval za schopného člověka, profesionála. V poslední době se tam množily určité chyby, já nevím, jestli byl původcem těchto chyb pouze pan Forejt," řekl.

Jindřich Forejt. Zdánlivě nesestřelitelný člověk byl sestřelen nečekaným způsobem | Foto: ČTK Michal Kamaryt

Forejt se v úterý ze zdravotních a osobních důvodů vzdal funkce hradního protokoláře.

V poslední době čelil kritice kvůli několika chybám, například kvůli pozdnímu příjezdu na státní pohřeb na Slovensku či vyvěšení vlajky OSN místo Severoatlantické aliance.

Média tento týden upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen, jak šňupe bílý prášek. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme