Ateliér sochařky Hany Wichterlové je kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo kultury

Malostranský ateliér sochařky Hany Wichterlové byl prohlášen za kulturní památku, rozhodlo ministerstvo kultury. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila Zuzana Wichterlová, která o záchranu místa významné postavy české meziválečné avantgardy s rodinou bojuje. Ateliér podle resortu „obsahuje díla vysoké umělecké kvality“. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné.

Exkluzivně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Mohu potvrdit, že ateliér byl prohlášen za národní kulturní památku,“ řekla serveru iROZHLAS.cz Zuzana Wichterlová s tím, že rozhodnutí ještě není pravomocné.

‚Relevantní náhrada‘ v řádech milionů. Jednání o záchraně ateliéru Hany Wichterlové se zadrhla

Číst článek

Ministerstvo kultury rozhodlo 12. září, jak redakci potvrdila mluvčí resortu Simona Cigánková.

„Pro svoji vysokou výtvarnou a historickou hodnotu je významným dokladem životního způsobu a prostředí pražské kulturní společnosti období první i druhé poloviny 20. století,“ zdůvodnilo ministerstvo.

Nejedná se ale přitom jen o samotný ateliér, nýbrž o celý soubor věcí. „Obsahuje díla vysoké umělecké kvality a též jde o soubor, který má přímý vztah k významným osobnostem dějin českého sochařství – Haně Wichterlové a Bedřichu Stefanovi,“ doplnil resort kultury.

Návštěvy významných osobností 

KDO JE HANA WICHTERLOVÁ

Hana Wichterlová se narodila v březnu roku 1903 v Prostějově. V letech 1919 až 1925 studovala na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru sochaře Jana Štursy. Byla na stáži v Paříži. Řadí se mezi uznávané představitelky moderního českého sochařství. Jejím manželem byl sochař a medailér Bedřich Stefan. Zemřela ve svém ateliéru na konci srpna v roce 1990.

Ateliér Hany Wichterlové se nachází v zahradě domu číslo 23 na pražském Újezdu. Sama Wichterlová v něm žila a pracovala přes 50 let. Na návštěvu za ní chodili i další významné osobnosti.

Potkávala se tam například s fotografem Josefem Sudkem, jehož ateliér byl vzdálený asi tři minuty chůze. Sudka dokonce ateliér Wichterlové uchvátil natolik, že mu v roce 1953 věnoval fotografický cyklus Zahrádka paní sochařové.

V současné době se mezi pražským magistrátem a první městskou částí vede debata o převodu ateliéru zpátky do rukou magistrátu.

Ateliér by jako vzpomínkové a zároveň i výstavní místo měla vést Galerie hlavního města Prahy. Praha 1 ale za převod objektu požaduje finanční náhradu (více si můžete přečíst ZDE).

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme