Atentát na Heydricha připomene výstava v kulisách koncentračního tábora

Replika koncentračního tábora vyrostla v Praze na Karlově náměstí. Jeho kulisy slouží k netradiční výstavě, která mapuje československý odboj 70 let po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Připravilo jí Sdružení Post Bellum, které návštěvníky přenese do doby protektorátního Československa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Replika koncentračního tábora na Karlově náměstí v Praze

Replika koncentračního tábora na Karlově náměstí v Praze | Zdroj: ČTK

Netradiční výstava se prvním návštěvníkům otevře ve čtyři hodiny odpoledne. Podle ředitele společnosti Post Bellum Mikuláše Kroupy má připomenout jak atentát na Reinharda Heydricha, tak i osudy lidí, kteří riskovali a československým parašutistům pomáhali.

„Tou stavbou na Karlově náměstí si nepřipomínáme jenom to slavné velké gesto provedení atentátu na Heydricha, ale taktéž lidi, kteří za to, že pomáhali parašutistům - nosili jim jídlo, ukrývali je - přinesli obrovské oběti. A tito lidé, alespoň někteří, stále mezi námi žijí.“

„Chceme vyvolat u návštěvníka pocit respektu a taktéž pocit důstojnosti, protože chceme vyprávět 70 příběhů, které si zasluhují naši pozornost," říká Kroupa.

Patří k nim například příběh Jiřiny Petřkové, sestry duchovního pravoslavné církve Vladimíra Petřka, který pachatele atentátu ukryl v nedalekém kostele svatých Cyrila a Metoděje.

„Jiřina Petřková pochází z 10členné rodiny. Potom, co nacisté popravili jejího bratra Vladimíra, tak byla rodina transportována do Osvětimi; polovina z nich nepřežila mučení, zemřela hlady, na nemoci. Jiřina přežila.“

„Je to nesmírně silný příběh, kdy vypráví o svém bratrovi, kterého si nesmírně vážila za to, že se zapojil do odboje. Celá rodina ani v nejmenším nepochybovala, že jejich syn a bratr koná správně,“ doplňuje Mikuláš Kroupa.

Výstavu, která potrvá až do 18. června, doplní besedy s pamětníky a odborníky, komentované filmové projekce, zádušní mše za umučené nebo benefiční koncert na opravu domu jednoho z parašutistů Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích.

Pavla Dluhoschová, mta, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme