Atentát na Heydricha připomíná v Praze nový pomník

Operaci Anthropoid, tedy atentát na Reinharda Heydricha, připomíná ode dneška v místech události památník. Ten tvoří devítimetrový sloup, na jehož vrcholu stojí sochy tří mužů, dvou vojáků a jednoho civilisty. Návrh čtveřice autorů obstál v soutěži, kterou vyhlásila radnice Prahy 8.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník operace Anthropoid v Praze | Zdroj: ČTK

Podle místostarostky Vladimíry Ludkové realizovaný návrh nejlépe vystihl zadání: "Za prvé to byla filozofická kritéria vystižení holdu ctnostem a odvaze provedení toho činu. Dále to bylo kritérium práce s terénem."

Ludková zároveň vyjádřila potěšení nad tím, že se pomník po tak dlouhé době zrealizoval: "Jsem velmi šťastná, že se nám po dvouleté snaze podařilo pomník operace Anthropoid dokončit. Zároveň tím byl po 67 letech splacen morální dluh celé společnosti a našeho národa."

Atentát na Heydricha byl spáchán 27. května 1942 v Praze - Libni dvěma československými výsadkáři Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem. Oba byli pro tento úkol speciálně vycvičeni ve Velké Británii. K akci byl nakonec přizván ještě Josef Valčík. Po útoku byl říšský protektor Reinhard Heydrich převezen do nemocnice, kde také zemřel. Všichni, kdo se spolupodíleli na atentátu, byli nakonec zabiti v pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

Přečtěte si také:
Atentát na Heydricha připomene v Praze pomník
V Praze 8 postaví památník Operace Anthropoid
Praha bude mít pomník oslavující operaci Anthropoid
Atentát na Reinharda Heydricha 3/10
Atentát na Reinharda Heydricha 4/10

Jan Herget, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme